Najnowsze artykuły

Jak wybrać odpowiednie buty do biegania?

Bieganie to aktywność fizyczna, która może bardzo pozytywnie wpłynąć na nasz stan zdrowia, ogólną kondycję organizmu oraz utratę zbędnych...

Czytaj Więcej

Zaha Hadid, czyli królowa designu i architektur

Zaha Hadid to jedna z najsłynniejszych współczesnych architektek. Została pierwszą kobietą, która otrzymała nagrodę Pritzkera.

Rodzina, dzieciństwo, szkoła

Hadid urodziła się w 1950 r. w Bagdadzie, a zmarła w 2016 r. na atak serca w Miami, pozostawiając po sobie budynki na całym świecie. Została zapamiętana przez świat nie tylko jako architektka, ale także jako artystka, projektantka i po prostu silna osoba. Hadid była dzieckiem z inteligentnej irackiej rodziny mieszkającej w Bagdadzie. Jej ojciec, Muhammad Hadid, był liderem Partii Demokratycznej, która była zaangażowana w modernizację Iraku. Sam ukończył London School of Economics. Tak mówi o nim sama Zaha: „Był człowiekiem czynu i człowiekiem idei”. Matka Zahy Wajikh al-Sabunji uczyła się w angielskich i szwajcarskich szkołach, była bardzo dowcipną kobietą o dobrym guście, a także artystką. Nauczyła córkę rysować. Irak w tamtych latach był krajem zamkniętym, ale rodzina Hadidów miała okazję podróżować. Obaj bracia Hadid studiowali w Wielkiej Brytanii - jeden w Oksfordzie, drugi w Cambridge. Sama Zaha uczęszczała do katolickiej szkoły klasztornej i dorastała w środowisku mieszanki kultur zachodnich i wschodnich, a Irak był miejscem, gdzie żyli przedstawiciele różnych ras i religii.

Bagdad był postępowym miastem w dzieciństwie Hadida i był pod wpływem modernizmu. Kiedyś Zakhe kupił do pokoju asymetryczne lustro, które bardzo zrobiło na dziewczynie wrażenie. Natychmiast postanowiła przebudować swoją sypialnię i zrobiła to tak dobrze, że później jej kuzynka i ciotka poprosiły również o odświeżenie swoich pokoi.

Uniwersytet

Po szkole w 1968 roku Zaha Hadid wyjechała do Bejrutu, libańskiego miasta, gdzie studiowała matematykę na Uniwersytecie. Hadid od dzieciństwa marzyła o zostaniu architektem. W 1972 rozpoczęła studia w Szkole Architektonicznej Stowarzyszenia Architektów, które polecił jej brat. W tym czasie Szkołą kierował Alvin Boyarsky, który miał ogromny wpływ zarówno na rozwój samej szkoły, jak i na samą Hadid. Styl architektoniczny Hadid był pod silnym wpływem rosyjskiej awangardy, zwłaszcza Malewicza. Swoją pracę magisterską nazwała „Malewicz” – projekt mostu mieszkalnego na Tamizie.

Początek kariery

Po ukończeniu Szkoły Architektury Zaha dostała pracę w biurze OMA Rema Koolhaasa. Holenderskiego architekta i teoretyka dekonstruktywizmu, który był nauczycielem Hadid w Szkole Architektury. W 1979 otwiera firmę Zaha Hadid Architekci. Przez pierwszych kilka lat sprawy szły źle: trudna natura Hadid, jej upór i własna wizja architektury zraziły jej klientów. Firma zajmowała się małymi zamówieniami. W 1990 roku, Hadid rozpoczęła prace nad zleceniem budowy remizy strażackiej dla producenta designerskich mebli Virta w niemieckim mieście Weil am Rhein. W tym budynku fascynacja Hadid Malewiczem i Kandinskim jest szczególnie wyraźnie widoczna.

Sukces

Na początku kariery Hadid zauważalny był znaczący wpływ na jej twórczość wczesnej awangardy. Zakha, mówiąc o swoich ulubionych artystach, mówiła o nich w następujący sposób: „W awangardzie pociągała mnie ducha odwagi, ryzyka, innowacji, dążenia do wszystkiego, co nowe i wiary w moc wynalazczości”. Z czasem jej prace przybierają łagodniejsze i bardziej płynne formy. Rozwój jej stylu architektonicznego podyktowany był chęcią rozjaśnienia budynków tak, aby nie wyglądały na ciężkie konstrukcje, ale na lekkie, dynamiczne i wpasowujące się w otaczającą przestrzeń. W 2004 roku w Ermitażu w Sankt Petersburgu Hadid otrzymała Nagrodę Pritzkera, którąś po raz pierwszy przyznano kobiecie. Ta prestiżowa nagroda po raz kolejny potwierdziła wagę wkładu Hadida w rozwój architektury. Hadid zwykle nie używała komputera do pracy: wszystkie swoje pomysły urzeczywistniała na papierze.

Dongdaemun Design Plaza

Wybitne projekty

Ekologiczna bliźniacza wieża Leeza SOHO składa się z dwóch części z zamkniętym atrium pomiędzy nimi. Zaha Hadid Architects i Soho China włączyły do projektu nowoczesne technologie, aby radykalnie zmniejszyć zużycie energii i emisje. Z kolei projekt Centrum Sztuki Współczesnej Rosenthal w Cincinnati, Ohio, USA zlecono pracowni w 1997 roku, a w 2003 roku budynek został ukończony. Odbywają się tu wystawy, instalacje i performanse. Za ten projekt Hadid otrzymała nagrodę Pritzkera. Kolejnym projektem jest trampolina Bergisel, Innsbruck, Austria. Hadid zastąpił starą trampolinę znajdującą się w austriackim mieście Innsbruck. W 2002 roku trampolina była już gotowa. Kolejne słynne projekty to:

  • Centralny budynek fabryki BMW, Lipsk, Niemcy. Budynek stał się przeciwieństwem tradycyjnego biura – jego przekształcenia i funkcji, jakie zawiera, w bardziej dynamiczny, atrakcyjny „hub”.
  • Narodowe Muzeum Sztuki XXI wieku / MAXXI, Rzym, Włochy. Muzeum Sztuki Nowoczesnej zostało otwarte w Rzymie w 2010 roku.
  • Centrum wodne, Londyn, Anglia. Centrum sportów wodnych zostało zaprojektowane przez Hadid na Igrzyska Olimpijskie 2012.
  • Centrum Hejdara Alijewa, Baku, Azerbejdżan. Centrum, nazwane na cześć trzeciego prezydenta Azerbejdżanu, obejmuje audytorium, muzeum, sale wystawowe i biura administracyjne.