Najnowsze artykuły

Rodzaje piwa: Bogactwo smaków i tradycji

Piwo jest jednym z najstarszych i najbardziej uwielbianych napojów alkoholowych na świecie. Jego różnorodność zaskakuje nawet najbardziej wymagających...

Czytaj Więcej

7 najlepszych pit stopów w Death Valley

Rozciągająca się między różnymi stanami USA, Kalifornią i Nevadą, nic dziwnego, że Death Valley jest krainą ekstremów. Najbardziej znana jest z tego, że jest najgorętszym miejscem na ziemi - najwyższa oficjalna odnotowana temperatura powietrza (56ᵒC) została tu odnotowana w 1913 r. - do czego bez wątpienia należy się przygotować w drodze: wybrać samochód z dobrą klimatyzacją i dowolnym materiałem siedzeń, który nie jest skórzany. Mimo to, jest tu również mnóstwo dzikiej przyrody, nie wspominając o wyraźnym kontraście pogody w miesiącach zimowych. Bez względu na to, czy pragniesz upalnego słońca, czy ośnieżonych szczytów górskich, tutaj są najlepsze miejsca do zatrzymania się podczas jazdy samochodem przez Dolinę Śmierci:

Tor wyścigowy To tajemnicze suche jezioro lub "playa" w pobliżu Cottonwood jest domem dla słynnych na całym świecie kamieni żeglarskich. Te ciężkie kamienie są unikalne w swojej zdolności do pozornego poruszania się po płaskich, pustynnych krajobrazach z własnej woli, pozostawiając po sobie smugę zakurzonego błota. Naukowcy udowodnili ostatnio, że wcześniej niewytłumaczalne ruchy sprowadzają się do tworzenia się "szybowych" tafli lodu, zamarzniętego w zimne wodne noce, a następnie topiącego się w słoneczne dni w dużych pływających panelach, ciągnącego skały do przodu. Wciąż jednak lubimy myśleć, że gdzieś tam jest trochę magii.

Widok Dantego Jeśli szukasz miejsca o wschodzie słońca w Dolinie Śmierci, to właśnie to. Przyjedźcie wcześnie i patrzcie, jak odcienie pomarańczy, czerwieni i złota oświetlają rozległość tego parku narodowego. Można dojechać do parkingu widokowego, a stamtąd już tylko pięć minut pieszej wędrówki do doskonałego punktu widokowego, na wysokości 1 524 m n.p.m..

Mesquite Flat Sand Dunes Jeśli chodzi o epickie zachody słońca, to nie patrz dalej niż na najbardziej znane wydmy w parku. Tutejsze góry i wydmy falują od różu do błękitu, gdy słońce opada pod horyzont, sprawiając wrażenie, że znajdujemy się na jakiejś odległej afrykańskiej pustyni, a może w ostatniej części Gwiezdnych Wojen. Ale miękko tańczące cienie Mesquite są o wiele bardziej dostępne niż plan filmowy, zaledwie 30 minut jazdy od Furnace Creek.

Furnace Creek. Więc czym jest Furnace Creek, o który pytasz? Ta wioska znajduje się na naszej liście rzeczy, które warto tu zobaczyć, ponieważ to właśnie tam odbywa się główna działalność Death Valley. Znajdziesz tu centrum dla zwiedzających, muzeum, siedzibę główną i jedne z najlepszych hoteli, co sprawia, że jest to świetne miejsce, gdzie możesz się zatrzymać, gdy nie jesteś zajęty zwiedzaniem.

Artist's Drive to Badwater Basin Na 86m poniżej poziomu morza, słonowodne mieszkania w Badwater Basin stanowią najniższy punkt w Ameryce Północnej. Słone mieszkania i kałuże zbiegają się w chrupiące, białe przestrzenie wody i soli, prawie oślepiające w promieniach słońca. Popołudnia najlepiej spędzić w pobliskim Artist's Drive, który rozciąga się na kilometrach asfaltu i - w porównaniu z ostrą bielą słonych mieszkań - oferuje eksplozję kolorów. Zatrzymaj się po zmroku, aby przekonać się, dlaczego Dolina Śmierci ma status międzynarodowego ciemnego nieba "Gold Tier".

Odosobnione cuda, takie jak Kanion Mozaikowy, są tym, co czyni Dolinę Śmierci tak atrakcyjną. Wąskie i strome ściany mozaiki, uformowane przez erozyjny błyskawicowy zalew, to naprawdę widok, który można zobaczyć - meandrujące pokłady polerowanej skały, sięgające po niebo. Spoglądając z dna kanionu w górę, nie widząc innego turysty - wtedy naprawdę zaczynasz się czuć tu jak pionier.

Zabriskie Point Łatwo jeden z najsłynniejszych punktów widokowych w całym parku, Zabriskie Point zajmuje mile i mile pofałdowanego krajobrazu: pocztówkowy widok na kolorowe wzgórza, naznaczone błotnistymi górami. Wędrówek jest tu również mnóstwo - szczególnie piękna jest ta w kierunku Złotego Kanionu - ale prawdziwą atrakcją jest szansa na wchłonięcie całej skali tego rozległego parku.