Najnowsze artykuły

Rodzaje piwa: Bogactwo smaków i tradycji

Piwo jest jednym z najstarszych i najbardziej uwielbianych napojów alkoholowych na świecie. Jego różnorodność zaskakuje nawet najbardziej wymagających...

Czytaj Więcej

Przewodnik dla osób mających dostęp do informacji poufnych w Brisbane

Właśnie przybyliśmy do centrum Brisbane. Sprawdzam mój zegarek - nie musimy być w Brisbane International do 21:00 - teraz jest 15:00. Jak zapełnić czas? Szczęśliwie dla nas, jesteśmy w towarzystwie Anne - przedstawicielki Tourism North Queensland i rezydentki Brisbane. Właśnie skończyła pracę na dzień, ale wciąż ma szansę zabrać tę małą grupę szerokookich Brytyjczyków na wycieczkę po mieście, które nazywa domem. Jesteśmy przeciwni zegarowi, więc nie możemy zabłądzić za daleko. To sprawia, że czuję się trochę przerażony. Niektóre centra miasta mogą być całkiem samey. Czego moglibyśmy tu doświadczyć, czego nie widzielibyśmy w żadnym innym mieście? Ale czekała mnie prawdziwa gratka...

Brisbane City Markets

"Macie szczęście, jest środa, rynek jest na", mówi nam Anne, gdy zaczynamy naszą przygodę. Na końcu Queen Street Mall, Brisbane City Markets działa tylko raz w tygodniu w tym miejscu, ale jest miejscem, gdzie można kupić lokalne, organiczne produkty i pyszne jedzenie uliczne. Wędrujemy przez niecałą minutę, zanim zobaczę piekarnię rzemieślniczą i niesamowicie wyglądający stojak z serami. Nie jestem nawet głodny, ale nie mogę się oprzeć wrażeniu, że te dwa stoiska są blisko siebie. Walczę z pokusą i przechodzę obok ciężarówki z burrito, wietnamskiego jedzenia, sprzedawców falafeli, stoiska z paellą, grilla bratwurst i różnych stoisk ze świeżo przygotowanymi owocami. Reszta grupy rozproszyła się, by wydać ostatnie dolary Aussie na żelato, plaster miodu i kilka głęboko pobłażliwych babeczek. Wielu z tutejszych sprzedawców oferuje darmowe smaki swoich wyrobów, ale ostrzegamy, że gdy już spróbujesz, będziesz po prostu chciał więcej.

Tajna Kawiarnia

Po awarii klapki, część grupy musi dokonać awaryjnego zakupu obuwia. Pytam Anne, czy jest gdzieś miejsce, gdzie mogę się napić kawy w czasie, gdy odbywa się selekcja butów. Ona mówi mi, że zna tylko to miejsce. Daje mi kilka bardzo prostych wskazówek i w mniej niż 3 minuty idę pasem ruchu z George Street z pokrytymi graffiti ścianami. Na końcu ulicy, schowany tuż za rogiem, z dala od głównej drogi, patrzę na czerwoną budkę telefoniczną w stylu brytyjskim i skromny stół z kilkoma stołkami - skromna fasada Fasoli - jedna z najfajniejszych kawiarni w Brisbane. Wchodzę przez budkę telefoniczną, a następnie kilkoma schodami w dół do przemysłowo wyglądającej cygańskiej piwnicy, gdzie wita mnie promienny uśmiech baristy i fantastyczny aromat świeżej kawy.

Australia's Best Brownies

Teraz podsycony kofeiną, zebrałem się ponownie z resztą grupy. "Jak chcecie spróbować najlepszych ciasteczek w historii?" pyta Anne, w pełni pewna siebie, o jednogłośną odpowiedź. Więc prowadzi nas prosto z Queen Street do Tattersall's Arcade. Po wejściu do arkady Art Deco, robimy pszczołą linię dla małego butikowego ciasteczka o nazwie Dello Mano. Jest tam wystarczająco dużo miejsca, aby wszyscy mogli się posilić i spojrzeć na szklaną ladę, w której znajdują się góry luksusowych ręcznie robionych brązów. Anne zaprasza nas wszystkich do jednego z ich chwalonych klasycznych ciasteczek, ale te są lekcją cierpliwości. Aby cieszyć się tymi ciasteczkami w najlepszym wydaniu, należy ogrzać je w dłoni na kilka minut, aby się zrelaksować. Co? Więc nie możemy ich od razu zjeść? Nie trzeba dodawać, że warto było czekać. Smakował mi każdy kęs, z radością donoszę, że była to najlepsza czekoladowa brownie, jaką kiedykolwiek jadłem.

Brisbane Riverwalk

Gdy słońce zaczęło zachodzić nad miastem, Anne mówi nam, że jest tylko jedno miejsce, które mogłoby chcieć być teraz - wybieg rzeki. Spacerujemy ulicą Edwarda, docierając do rzeki Brisbane. Nie jest jeszcze całkiem ciemno, ale światła miasta już migoczą w wodzie, a gigantyczna stalowa konstrukcja mostu Story Bridge tworzy klimatyczne tło. Idziemy na północ wzdłuż rzeki, omijając osoby dojeżdżające do pracy, gdy zatrzymujemy się na zdjęciach, a one zmierzają do domu. W tej pięknej części miasta znajdują się jedne z najlepszych restauracji w Brisbane, a my z tęsknotą patrzymy na nie, gdy przechodzimy obok. Gdy światło w końcu zanika, Anne sugeruje, byśmy zatrzymali się w Riverbar & Kitchen na szybkiego drinka. Z ławkami na świeżym powietrzu i wspaniałym widokiem na most, nic dziwnego, że jest to popularny wybór dla miejscowej ludności po pracy i pasuje do nas idealnie.

Browar z widokiem

Czas ucieka z nami. Jest teraz 19:00, więc mamy czas tylko na jeden ostatni przystanek. A jaki jest lepszy sposób, by pożegnać się z Brisbane i zakręcić się w niesamowite wakacje w Queensland niż z zimnym piwem w browarze w Aussie z zabójczym widokiem? Wędrowaliśmy więc trochę dalej wzdłuż Riverwalk, aż dotarliśmy do Story Bridge, pod którym leży Felons Brewing Co. Felons Brewing Co. Na planie otwartym znajduje się kilka ogromnych zbiorników fermentacyjnych, które dodają całości autentyczności. Jest dopiero środa, ale to miejsce brzęczy, więc zamawiamy nasze piwa (mogę polecić Australia Pale Ale) i idziemy na zewnątrz. Pulsujące niebieskie i fioletowe światła Story Bridge odbijają się od falujących wód rzeki, a budynki, które ją wyznaczają wyglądają pod tym kątem fantastycznie. Podnosimy nasze okulary - co za wspaniały sposób na spędzenie popołudnia!