Najnowsze artykuły

Rodzaje piwa: Bogactwo smaków i tradycji

Piwo jest jednym z najstarszych i najbardziej uwielbianych napojów alkoholowych na świecie. Jego różnorodność zaskakuje nawet najbardziej wymagających...

Czytaj Więcej

18 PROSTYCH KROKÓW DO ZAPLANOWANIA KOLEJNEJ PODRÓŻY

Pamiętam, kiedy zacząłem planować moją pierwszą podróż dookoła świata. Nie miałem pojęcia, co robię.

Kiedy postanowiłem rzucić pracę i podróżować po świecie, wszedłem do księgarni i kupiłem Lonely Planet's Southeast Asia na Shoestring. Kupienie tego przewodnika było moim pierwszym krokiem w kierunku długoterminowej podróży. Dzięki niemu podróż wydawała się bardziej realna, bardziej tangilbe. Sprawił, że wszystko wydawało się możliwe.

Choć pomocna, książka nie przygotowała mnie dokładnie do planowania podróży dookoła świata. W tamtych czasach nie było tak naprawdę blogów podróżniczych, przewodników, stron internetowych poświęconych ekonomii i aplikacji takich jak te, które istnieją dzisiaj. Byłem podekscytowany i zdeterminowany - ale zgubiłem się. Musiałam to tylko rozgryźć w trakcie podróży, mając nadzieję, że nie przegapię niczego ważnego.

Planowanie podróży może być trudnym zadaniem. Od czego zaczynasz? Co to jest krok pierwszy? Jaki jest krok drugi? Jaki jest krok trzeci?

Łatwo jest się przytłoczyć, zwłaszcza gdy nie robi się jeszcze czegoś takiego - a zwłaszcza biorąc pod uwagę to, ile informacji znajduje się obecnie na zewnątrz. Blogi, media społecznościowe i przewodniki nigdy nie były bardziej obfite. Jest tam mnóstwo informacji, które czasami mogą sprawić, że planowanie podróży stanie się jeszcze trudniejsze i bardziej przytłaczające.

Po dekadzie podróżowania po świecie, zaplanowałem niezliczoną ilość wyjazdów i wakacji dla siebie, przyjaciół, rodziny, a nawet wycieczek grupowych. Na początku była to próba ognia i wyciągnąłem z niej wiele lekcji w trudny sposób. Pomogło mi to jednak wypracować skuteczną listę kontrolną, dzięki której nie przegapię niczego ważnego w procesie planowania podróży.

Przecież nie chcę dojeżdżać do kolejnego celu, a potem zdaję sobie sprawę, że o czymś zapomniałem. I ty też nie!

Na tej stronie jest wiele informacji (i jeszcze więcej informacji w mojej książce), ale jedno pytanie, które często się pojawia to: "Matt, jak to wszystko poukładać? Jak zaplanować wycieczkę?"

W nieustającym wysiłku, aby pomóc Ci wydostać się na zewnątrz i w świat, stworzyłam ten przewodnik, krok po kroku, jak zaplanować wycieczkę. Sprawdza się w każdej podróży i nieważne, na jak długo się wybierasz! Wystarczy postępować zgodnie z tą listą kontrolną, a w mgnieniu oka wyjedziesz!

Jeśli chcesz skakać do przodu, po prostu kliknij na któryś z powyższych linków.

Jak zaplanować swoją następną wycieczkę

Krok 1: Zdecyduj gdzie chcesz iść

Zdefiniowanie miejsca, do którego chcesz się udać, wyznacza cel do osiągnięcia. Wiele osób mówi niejasno o podróżach. Nigdy nie mówią, dokąd jadą, tylko że jadą. Wybór miejsca docelowego jest niezmiernie ważny, ponieważ daje ci on konkretny cel.

O wiele łatwiej jest zrozumieć, że "jadę do Paryża latem" niż "jadę do Europy" czy "jadę gdzieś". Twoja podróż nie tylko stanie się dla ciebie bardziej konkretna i łatwiejsza do zrealizowania, ale także ułatwi ci planowanie... ponieważ wiesz, do czego dążyć. Sprecyzuj swoje plany. Bądź szczegółowa. Im bardziej skupiony i konkretny będzie twój cel, tym łatwiej będzie go osiągnąć.

Krok 2: Zdecyduj o długości swojej podróży

Ile kosztuje podróżowanie? To zależy!

Nie wiedząc na jak długo wyjeżdżasz, nie mogę odpowiedzieć na to pytanie. I to jest pytanie, na które musisz odpowiedzieć, żeby zacząć planować!

Aby dowiedzieć się, ile musisz zaoszczędzić, musisz wiedzieć, jak długa będzie twoja podróż.

Wyjeżdżasz na tydzień? Na miesiąc? Rok?

Długość twojej podróży jest ogromnym czynnikiem decydującym o tym, ile pieniędzy potrzebujesz. Spędzaj trochę czasu mulczując to, dopóki nie uzyskasz odpowiedzi.

Na przykład, po tym jak powiesz "jadę do Paryża tego lata", dodaj "na X dni". W ten sposób możesz zacząć zawężać swój czas na oszczędzanie pieniędzy. "Jadę do Paryża na 10 dni" to podróż, którą możesz zaplanować. To osiągalny cel.

Krok 3: Będziesz podróżować solo czy z kimś?

Jedną z największych decyzji, jaką będziesz musiał podjąć jest to, czy pojedziesz sam czy z kimś. Obydwie opcje są świetne - ale są to również zdecydowanie inne wybory.

Podróżowanie w pojedynkę da Ci wolność, by wybrać się gdziekolwiek zechcesz. Bez kompromisów. Po prostu jedziesz gdziekolwiek wiatr cię zaprowadzi! Oznacza to jednak, że musisz zaplanować wszystko sam - co może wydawać się zniechęcające, jeśli jesteś nowy w planowaniu podróży.

Podróżowanie z kimś oznacza, że masz kogoś, kto pomoże Ci w zaplanowaniu podróży. Dzięki temu będziesz mieć kogoś, z kim będziesz mógł szybciej zaplanować trasę podróży i spędzić z kimś czas w drodze. Jednak oznacza to również, że czasami będziesz musiał pójść na kompromis. Być może podczas posiłków, zajęć lub zakwaterowania. To będzie zależało tylko od Ciebie i osoby, z którą będziesz podróżować.

W ostatecznym rozrachunku, nie ma złej odpowiedzi.

Osobiście uwielbiam swobodę podróżowania w pojedynkę. Ale miałem też kilka niesamowitych podróży z przyjaciółmi. Szanse są takie, że przez lata będziesz mógł robić obie te rzeczy. Ale na razie, co to będzie za wycieczka? Solo czy z kimś?

Krok 4: Zbadaj swoje koszty

Więc wiesz, gdzie idziesz i jak długo tam będziesz, ale aby naprawdę przybić, ile pieniędzy potrzebujesz, Twoim następnym zadaniem jest zbadanie kosztów w miejscu docelowym w stylu podróży, które chcesz.

Chcesz spakować się z plecakiem, czy wolisz zostać w luksusowych hotelach?

Ile kosztują hostele, hotele, restauracje i atrakcje?

Wiedza pozwoli Ci oszacować, ile pieniędzy będziesz potrzebował na swoją podróż. Oto jak oszacować koszty badań:

 1. Kupić przewodnik.
 2. Możesz zacząć od mojej sekcji przewodnika turystycznego.
 3. Zapytaj na stronach społecznościowych takich jak nasze forum i grupa Facebook lub Lonely Planet.
 4. Ceny Google dla konkretnych rzeczy, które chcesz zrobić.

Nie musisz robić więcej niż to. W sieci jest tak wiele informacji, że jeśli zejdziesz do króliczej dziury overplanning, zgubisz się i zdezorientujesz przez firehose informacji. Trzymajcie się tych czterech rzeczy, a będziecie gotowi!

W naszym przykładzie, jeśli jedziesz do Paryża na 10 dni i potrzebujesz 75 USD dziennie (nie licząc lotu), wiesz, że musisz zaoszczędzić 750 USD (choć zaokrąglić do 800 USD, ponieważ dobrze jest mieć dodatkowe) na swoją podróż.

Krok 5: Zacznij oszczędzać pieniądze

Zanim zaczniesz oszczędzać pieniądze, musisz wiedzieć, ile masz i ile wydajesz. Zacznij zapisywać wszystkie swoje bieżące wydatki, aby móc określić, gdzie wydajesz pieniądze - i jak możesz je zredukować.

Codziennie ludzie krwawią dużo pieniędzy poprzez małe zakupy: kawa tutaj, przekąska tam. To wszystko się sumuje. Aby zmienić swoje nawyki związane z wydawaniem pieniędzy, musisz je najpierw zrozumieć. Zrobienie listy wystarczy. Pozwoli to również spojrzeć na Twoje potrzeby finansowe z lepszej perspektywy.

Na przykład, jeśli potrzebujesz 2000 USD na podróż, którą odbywasz w ciągu ośmiu miesięcy, to znaczy, że musisz zaoszczędzić tylko 8,33 USD dziennie. Nie mogłeś znaleźć sposobu na zaoszczędzenie 8 USD dziennie? Cholera, twoja codzienna kawa to większość!

Jeśli starasz się zaoszczędzić pieniądze, oto 22 sposoby na zmniejszenie wydatków i zaoszczędzenie pieniędzy na podróże. Pomoże Ci to w szybkim rozpoczęciu podróży i w drodze do oszczędności!

Krok 6: Zdobądź kartę kredytową Travels Rewards

Pracując nad oszczędzaniem pieniędzy, zdobądź podróżną kartę kredytową, dzięki której będziesz mógł gromadzić premie za zapisywanie się na loty i punkty za bezpłatne pobyty w hotelach. Zbieranie punktów i mil z podróżujących kart kredytowych to sposób, w jaki każdego roku otrzymuję mnóstwo darmowych lotów, darmowych pobytów w hotelach i darmowych korzyści z podróży - i to bez żadnych dodatkowych wydatków!

W dzisiejszych czasach większość kart oferuje mile widziane do 50 000 punktów, jeśli spełniasz ich minimalne wymagania dotyczące wydatków. To wystarczająca ilość mil na bezpłatny lot prawie w każdym miejscu na świecie!

Jeśli chcesz skorzystać z darmowego lotu, zapisz się na karty, które Ci w tym pomogą. Jeśli chcesz skorzystać z darmowych pokoi hotelowych, zdobądź kartę hotelową. Tak czy inaczej, zarejestruj się na podróżną kartę kredytową i zacznij zdobywać punkty już dziś. Tak długo, jak długo możesz spłacać swoje miesięczne saldo, dostaniesz darmowy kredyt podróżny.

Nie musisz też zapisywać się na wiele kart; wybierz jedną lub dwie i skup się na nich. Zrób to w momencie, gdy zdecydujesz, że chcesz podróżować. Nie czekaj - czekanie to stracone mile, co oznacza mniej darmowych podróży.

Zbieranie punktów i mil (co nazywane jest "hakowaniem podróży") jest tym, co wszyscy eksperci robią, aby obniżyć koszty i podróżować dłużej. To właśnie to sprawia, że moje koszty są niższe, a ja jestem w drodze od wielu lat.

Zawsze robię to po to, aby móc podróżować tak tanio, jak to tylko możliwe.

Krok 7: Przejście na Bezpłatne Karty bankomatowe

Kiedy będziesz za granicą, będziesz potrzebował pieniędzy. Podczas gdy wiele krajów będzie akceptować karty kredytowe, w większości krajów gotówka nadal jest królem. Oznacza to, że będziesz musiał skorzystać z bankomatów, aby wypłacić lokalną walutę. Oznacza to również, że będziesz musiał skorzystać z bankomatów, aby wypłacić lokalną walutę.

Jeśli wyjeżdżasz na tydzień lub dwa, płacenie kilku dolarów w opłatach za korzystanie z bankomatów to jeszcze nie koniec świata. Ale jeśli wyjeżdżasz na dłuższy czas, opłaty te zsumują się w budżecie na podróże - budżecie, na który ciężko pracowałeś, aby go zwiększyć. Nie dawaj bankom żadnych swoich ciężko zarobionych pieniędzy.

Jak? Używając bezpłatnej karty bankomatowej.

Używam karty Charles Schwab, ale jest wiele innych banków (nie zapomnij sprawdzić swoich lokalnych banków), które nie pobierają opłat za korzystanie z bankomatów. Dodatkowo, możesz dołączyć do banku w Global ATM Alliance.

Używając karty bankomatowej bez opłat możesz uniknąć tych brzydkich opłat, zostawiając więcej pieniędzy na to, co było przeznaczone na: podróże

Krok 8: Pozostać skupionym i zainspirowanym

Kiedy zbliżasz się do celu, upewnij się, że nadal karmisz swoją chęć do podróży. Planowanie podróży może być wyczerpujące i przytłaczające - zwłaszcza jeśli nie masz wsparcia ze strony przyjaciół i rodziny. Często może to być zniechęcające, a czasem wręcz nieosiągalne.

Dodatkowo, pamiętaj, aby dołączyć do naszej internetowej grupy podróżniczej The Nomadic Network. Znajdziesz u nas nie tylko wsparcie (i mnóstwo wskazówek) online, ale także regularnie organizujemy osobiste imprezy na całym świecie. To świetny sposób na zdobycie inspiracji, poznanie innych wspaniałych podróżników w Twojej okolicy i uzyskanie porad podróżniczych.

Krok 9: Sprawdź oferty Last-Minute Deals

Okay, jesteś zainspirowany, przygotowany i w drodze do oszczędzania pieniędzy na podróż. Ale zanim pójdziesz kupić ten lot lub zarezerwować ten hotel, sprawdź, czy nie przegapiłeś transakcji. Możesz marzyć o Paryżu, ale może teraz są świetne oferty na Berlin. A może wybierzesz siedmiodniowy rejs za 70% zniżki, pakiet na Hawaje w cenie przelotu do Paryża lub 50% zniżki na rejsy po Grecji.

Krok 10: Zarezerwuj swój lot

Po wykorzystaniu podróżnej karty kredytowej i otrzymaniu premii za zapisanie się, wykorzystaj swoje mile do rezerwacji lotu. Obecnie trudniej jest korzystać z mil ze względu na ich mniejszą dostępność, dlatego upewnij się, że rezerwujesz je wcześniej, aby mieć pewność, że otrzymasz pożądany lot.

Na szczęście nadal istnieje wiele sposobów na uniknięcie sytuacji, w której osoba, która zapłaciła za swój bilet najwięcej. Moimi ulubionymi miejscami, gdzie można znaleźć tanie bilety lotnicze są:

 • Momondo - Wspaniała platforma do wyszukiwania naprawdę tanich lotów.
 • Skyscanner - Skyscanner jest jedną z najlepszych stron internetowych do wyszukiwania wielu miejsc w tym samym czasie.
 • Google Flights - Podobnie jak Skyscanner, Google Flights jest świetną platformą do otwartego wyszukiwania w wielu miejscach jednocześnie.
 • Kiwi - Kiwi jest świetny do wyszukiwania mniej znanych tras lub mniejszych przewoźników.
 • AirTreks - AirTreks koncentruje się wyłącznie na biletach RTW do wielu miejsc docelowych.

Krok 11: Zarezerwuj swoje zakwaterowanie

Jeśli podróżujesz mniej niż dwa tygodnie i masz ustalony harmonogram, zachęcamy do zarezerwowania zakwaterowania na czas trwania podróży, jeśli da Ci to spokój ducha (lub jeśli odwiedzasz w szczycie sezonu).

W przypadku wyjazdów dłuższych niż dwa tygodnie (lub jeśli zamierzasz podróżować długoterminowo) wystarczy, że zarezerwujesz kilka pierwszych dni. To zapewni Ci miejsce, do którego będziesz mógł się udać w dniu przyjazdu. Gdy już tam dotrzesz, możesz uzyskać poradę od personelu hotelu/hostelu, jak również od innych podróżnych. Następnie możesz skorzystać z tych informacji, aby zaplanować swoje kolejne kroki.

Podczas gdy możesz zarezerwować więcej niż kilka pierwszych nocy, możesz chcieć zmienić swoje plany po wylądowaniu. Wolę mieć elastyczność, dlatego też zawsze po prostu rezerwuję kilka pierwszych nocy i wyjeżdżam stamtąd.

Oto moje strony, na których mogę znaleźć najlepsze oferty na zakwaterowanie:

 • Hostelworld - Hostelworld ma największy wybór hosteli i jest moim go-to strona do znalezienia niedrogie hostele online.
 • Agoda - Agoda ma najlepsze wyniki, jeśli wybierasz się do Azji i największy wybór nieruchomości w regionie.
 • Booking.com - Booking.com jest najlepszą ogólną platformę do wyszukiwania niedrogich hoteli i pensjonatów. Posiadają one największe zasoby i najlepsze oferty.
 • Airbnb - To miejsce, w którym można znaleźć prywatne pokoje i apartamenty należące do mieszkańców.

Jeśli planujesz zatrzymać się w wielu hotelach podczas swojej podróży, zapisz się na hotelową kartę kredytową przed wyjazdem. Karty takie jak Marriott's Bonvoy Boundless oferują ogromny bonus powitalny, 6x punktów na pobyty w hotelach i darmowy pobyt w hotelu każdego roku. Za każdym razem, gdy zatrzymuję się w hotelu, to dlatego, że zdobyłem go za pomocą darmowych punktów!

Jeśli masz napięty budżet lub chcesz połączyć się z większą liczbą miejscowych organizatorów podróży, rozważ przyłączenie się do takich platform jak Couchsurfing lub Be Welcome. Te społeczności pozwalają podróżnym pozostać z miejscowymi za darmo jako rodzaj wymiany kulturalnej.

Podróżujący na dłuższą metę mogą również spróbować opieki domowej lub WWOOFing, jak również oba oferują bezpłatne zakwaterowanie (w zamian za pobyt dla zwierząt lub pracę na farmie).

Krok 12: Zaplanuj swoje działania

Aby mieć pewność, że masz odpowiedni budżet, nakreśl główne działania, którymi chcesz się cieszyć podczas podróży i ile one kosztują. Dokonaj w ostatniej chwili zmian w swoich oszczędnościach, aby mieć pewność, że masz wystarczającą ilość pieniędzy. Pomoże Ci to również dowiedzieć się, czy potrzebujesz rezerwacji na wybrane przez siebie wycieczki lub zajęcia.

Wyszukaj również zniżki online. Podczas gdy niektóre kraje oferują tańsze ceny osobiście, inne dają zniżki tym, którzy rezerwują wcześnie/online. Szukaj w wyszukiwarce, która jest tym, co dla twojego planu podróży, abyś mógł zaoszczędzić pieniądze.

W przypadku krótszych wycieczek, możesz również zarezerwować swoje aktywności z wyprzedzeniem, aby mieć pewność, że otrzymasz bilety. W przypadku dłuższych wyjazdów, rezerwuj w trakcie podróży.

Dodatkowo, zanim wyjedziesz z domu, zorientuj się, jakie zajęcia są dla Ciebie priorytetowe. W ten sposób, jeśli skończy Ci się czas lub pieniądze, możesz skupić się na swoich najważniejszych zajęciach, abyś nie przegapił. Upewnij się również, że nie ma żadnych przeszkód, które uniemożliwią Ci wykonywanie niektórych zajęć.

Krok 13: Sprzedaj swoje rzeczy

Jeśli wybierasz się na długoterminowy wyjazd (pół roku lub więcej), sprzedaj swoje rzeczy, aby zarobić dodatkowe pieniądze na wyjazd. Zacznij to robić około 60 dni przed wyjazdem. Niektóre strony, z których możesz korzystać, to..:

 • Gumtree - strona internetowa sklasyfikowana w Wielkiej Brytanii i Australii.
 • Amazonka - Największy sklep internetowy na świecie.
 • Craigslist - Globalne ogłoszenia online, które mają zasięg lokalny i globalny.
 • eBay - Kolejna globalna strona klasyfikacyjna online.
 • Facebook Marketplace - Świetnie nadaje się do wyszukiwania osób w pobliżu (dzięki czemu nie musisz wysyłać swoich produktów).

Jeśli nie zamierzasz jechać tak długo, pomiń ten krok. Jeśli wyjeżdżasz na dłuższą metę, ale chcesz zatrzymać swoje rzeczy, przenieś je do domu znajomego lub przechowuj w magazynie. Dobrą firmą magazynową w USA jest Public Storage. Jest to jedna z najbardziej przystępnych opcji na świecie.