Najnowsze artykuły

Rodzaje piwa: Bogactwo smaków i tradycji

Piwo jest jednym z najstarszych i najbardziej uwielbianych napojów alkoholowych na świecie. Jego różnorodność zaskakuje nawet najbardziej wymagających...

Czytaj Więcej

Odkrywanie Parku Narodowego Yellowstone

Deszcz lał się z mojego kaptura, żwirowe kawałki asfaltu wykopane w kostkach, z których siedziałem na poboczu drogi, a ja desperacko starałem się utrzymać aparat w suchości. Byłem, oficjalnie, przemoczony. Ale nic z tego nie miało znaczenia. Czekaliśmy 40 minut, zanim ktoś nagle krzyknął: "Tam jest!". Jak coś z filmu dokumentalnego o dzikiej przyrodzie, z drzewa wyłonił się muskularny niedźwiedź grizzly, kropelki wody przylegały do jej grubego płaszcza. Podążając z tyłu, trzy młode zrównały się ze zboczem wzgórza - tak samo niewzruszone przez zalew jak ja.

Widzenie grizzlies na wolności zawsze było dość wysoko na mojej liście wiader, ale nie byłam przygotowana na intensywne emocje, które towarzyszyły temu doświadczeniu. Moje serce biło z podniecenia i musiałam przełknąć guzek w gardle, gdy patrzyłam, jak młode młode kubki bawią się ze sobą przy strumieniu. Byliśmy gdzieś w samym sercu Parku Narodowego Yellowstone, w drodze powrotnej z oglądania dziesiątków parujących basenów i gejzerów, kiedy zauważyliśmy kilku gapiów i gangsterów. Nie sposób sobie wyobrazić, że tam, zaledwie 100 metrów od drogi, te wspaniałe stworzenia po prostu... wisiały.

Kiedy odkrywa się naturalny, geotermalny behemoth jak Park Narodowy Yellowstone, takie chwile często się zdarzają...

Spacer po Tarasach Mamuta Hot Springs

Pierwszego dnia wyruszyliśmy z Lake Yellowstone w kierunku Mammoth Hot Springs. Jest to jedno z najbardziej popularnych miejsc w parku, ale również jedno z jego najbardziej unikalnych. Można tu wędrować po promenadach, które splatają się z białych tarasów, zbudowanych z gorących źródeł, rozlewających się po stromym wzgórzu. Ta naturalna rzeźba jest ogromna, co czyni ją doskonałym miejscem na rozgrzanie nóg podczas pierwszego wejścia do parku. Jest to również jedno z najlepszych miejsc do zapoznania się z geotermalnymi cechami tego obszaru, w szczególności z tym, jak tony trawertynu, czyli węglanu wapnia, stworzyły ten obcy krajobraz.

Spotkanie z dziką przyrodą w Hayden Valley i Lamar Valley

Doliny Hayden i Lamar, położone odpowiednio w środkowym i północnym Yellowstone, są jednymi z najlepszych miejsc do obserwowania dzikiej przyrody. Tutaj mieliśmy szczęście zobaczyć czarne niedźwiedzie z boku drogi, a także ogromne stada żubrów. Istnieje szansa, że widząc ludzi zgromadzonych lub zaparkowanych przy drodze, zauważyli oni jakiś rodzaj dzikiej przyrody - potencjalnie żubry, wilki, łosie, a nawet grizzlies.

Patrząc przez Wielką Pryzmatyczną Wiosnę

Potrzeba cierpliwości, aby doświadczyć tego, co najlepsze w Grand Prismatic. Ale poczekaj, aż podmuch wiatru oczyści parę, a zobaczysz jedne z najbardziej zniewalających kolorów wody w parku. Nie bez powodu jest to jedno z najbardziej ukochanych miejsc w Yellowstone. Jest też ogromny - największe gorące źródło w USA, nie wspominając już o trzecim największym na świecie! Wędrowaliśmy tu od punktu widokowego do punktu widokowego, spędzając co najmniej pół godziny tylko obserwując, jak kolory zmieniają się wraz ze zmianą pogody. Warto walczyć z tłumami, aby zobaczyć to z bliska.

Widząc Gejzery Erupt

Większość ludzi, którzy byli w Yellowstone, powiedzą ci, żebyś zobaczył Old Faithful Geyser. Położony tuż za Old Faithful Lodge, słynie z łatwej dostępności i, co najważniejsze, niezawodności: wybuchy mają miejsce co około 90 minut. Jest to głęboka, guturowo brzmiąca eksplozja i prawdziwa konieczność, zwłaszcza jeśli masz mało czasu i chcesz mieć zagwarantowane doświadczenie. Ale w parku znajduje się ponad 500 gejzerów - niektóre z nich są znacznie bardziej imponujące, zwłaszcza w rejonie Górnego Gejzera.

Zacznij od Old Faithful, a następnie udaj się na trasę Daisy Geyser - zaledwie kilka minut jazdy samochodem. Stąd można przejść do Stokrotka Gejzer i - co najważniejsze - Grotto Gejzer(na zdjęciu powyżej). Jest to jedna z najbardziej niezwykłych budowli w parku, a jej wybuchy mogą napędzać podniebienie na 40 stóp, trwające od 50 minut do kilku godzin. I to nie jest najlepszy kawałek. Wszystkie gejzery są tu ze sobą połączone, więc złapać wypadającą Grotę, a wkrótce za Riverside Geyser, Rocket Geyser i Spa Geyser (by wymienić tylko kilka). Mieliśmy szczęście doświadczyć tego z pierwszej ręki - otoczeni rykiem wielu smug wody, biegaliśmy od gejzera do gejzera, aby zobaczyć każdy z nich z bliska. Było to naprawdę spektakularne.

Ale gejzer, o którym wszyscy szeptali, to Beehive. Położony tuż za Old Faithful, jest prawie niemożliwy do przewidzenia przez strażników. Ale trzymaj ucho przy ziemi w poszukiwaniu wskazówek i jeśli masz szczęście, że go złapałeś, wystrzeliwuje kolumnę wody na zdumiewające 190 stóp.

Wpatrując się w basen Morning Glory

W odległości krótkiego spaceru od Grotto Geyser znajduje się jeden z najczęściej fotografowanych basenów w Yellowstone: Morning Glory Pool(powyżej). W ostatnich latach stał się on najbardziej rozświetlonym basenem w parku - monety, skały i, podobno, kanapa(!) zostały wydobyte z dna. Geolodzy obawiali się, że w wyniku zaśmiecania basen straci swoje piękne kolory, tworzone przez bakterie i minerały znajdujące się na kamieniach. Jednak dzięki ciężkiej pracy strażników, wciąż zapiera dech w piersiach. I, w przeciwieństwie do wspaniałego Sapphire Pool(poniżej), to jest trochę bardziej poza utartymi szlakami, więc odwiedź w sezonie barków, jak my, i są szanse, że będziesz miał piękno wszystko do siebie.

Obejmując opary

Spędziliśmy trzy dni w Yellowstone i prawie cały czas, zapach siarki czepiał się moich nozdrzy. Teraz nie mówię, że przyzwyczajasz się do jajeczkowania, ale to czyni cię bardziej dostojnym dla otoczenia. Stwierdziliśmy, że im silniejszy zapach, tym lepszy gejzer/gorący basen wiosenno-błotny. Na przykład Kocioł Churning Cauldron - ostry, wrzący basen w Grupie Wulkanów Błotnych - wydzielał ogromne smugi siarkowego dymu... ale to była jedna z naszych atrakcji. Podobnie było w obszarze hydrotermicznych garnków z farbami fontannowymi; zapach był ostry, ale możliwość zobaczenia gejzerów, basenów błotnych i gorących źródeł obok siebie była niezaprzeczalnie imponująca. Podsumowując, nie jest to zła cena, jaką trzeba zapłacić za doświadczenie jednego z najbardziej wulkanicznych krajobrazów na świecie...