Najnowsze artykuły

Rodzaje piwa: Bogactwo smaków i tradycji

Piwo jest jednym z najstarszych i najbardziej uwielbianych napojów alkoholowych na świecie. Jego różnorodność zaskakuje nawet najbardziej wymagających...

Czytaj Więcej

Jak spędzić weekend w Bilbao

Bilbao, Hiszpania

Położone w kraju Basków, wzdłuż północnego wybrzeża Hiszpanii, Bilbao stało się popularne wśród turystów ze względu na swoją sztukę i architekturę, kuchnię i historię. Mimo, że Bilbao wciąż pozostaje w cieniu bardziej znanych hiszpańskich destynacji, takich jak Barcelona czy prowincja Andaluzja, niedawno przeszło szybką transformację od przemysłowych zacofańców do najlepszych ośrodków turystycznych. Uzbrojony w tę podstawową wiedzę, przybyłem na dworzec kolejowy w Abando, kupiłem wymagany Barik (karta używana do płacenia za transport publiczny), i rozpocząłem kilkudniową wizytę w stolicy Basków. Na pewno jest więcej do zobaczenia w okolicy Bilbao niż ja w ciągu moich kilku dni tam. Ale pomiędzy imponującą sceną artystyczną, zwiedzaniem samego Bilbao, a wizytą w pustelni w San Juan Gaztelugatxe na północ od miasta, Bilbao okazało się być fantastycznym miejscem.

Modernizacja Art Bilbao została zapowiadana w połowie lat 90-tych poprzez otwarcie Muzeum Guggenheima w Bilbao. Zaprojektowany przez znanego architekta Franka Gehry'ego, budynek ten należy do najbardziej znanych budowli na świecie, do tego stopnia, że niektórzy nawet odnieśli się do rewitalizacji miast poprzez specyficzny, rozpoznawalny projekt architektoniczny jako "efekt Bilbao".

Fani sztuki docenią więcej niż tylko wspaniały budynek - w samym muzeum znajduje się spektakularny wachlarz nowoczesnej sztuki, który z łatwością może pochłaniać godziny, a nawet cały dzień dla osób mniej narażonych na muzealne zmęczenie. Budynek jest również otoczony wieloma rzeźbami, których gama zaczyna się od wielkiej, pajęczakowej konstrukcji ze skręconego metalu "War of the Worlds-esque'arachnoid", a kończy na gigantycznym szczeniaku wykonanym z roślin, które rosną przytwierdzone do wewnętrznej ramy. Chociaż Guggenheim jest niewątpliwie główną atrakcją artystyczną, Muzeum Sztuk Pięknych w Bilbao szczyci się również wieloma dziełami znanych artystów i jest warte odwiedzenia dla osób zainteresowanych poświęceniem dużej części swojego czasu w mieście na zapoznanie się ze sceną artystyczną.

Kultura, jedzenie i picie Warto poświęcić przynajmniej jedno popołudnie na wędrówkę po wąskich uliczkach starego miasta Bilbao, "Casco Viejo". W okolicy znajduje się piękna katedra w Bilbao, wraz z wieloma innymi słynnymi kościołami i starymi budynkami, które kontrastują z ultranowoczesnym mostem Zubizuri i Muzeum Guggenheima, które tak niedawno umieściło Bilbao na mapie. Znajduje się tam również kilka publicznych wind (co chciałbym zrealizować po pierwszej wędrówce po stromym wzgórzu), które łączą okolicę z inną, znajdującą się prawie bezpośrednio nad nią.

Poza katedrami, Casco Viejo składa się z wielu kolorowych, ale mniej stereotypowo "hiszpańskich" budynków, które otaczają ulice (i otaczają dostojny Plaza Nueva - obowiązkowy punkt programu podczas spaceru po Casco Viejo) i mieszczą wszystko, od butików z wyższej półki po bary. Praktycznie wszystkie te bary z dużą ilością pintxosów, w północnej Hiszpanii słynne tapas. Pintxos zazwyczaj składają się z jakiegoś artykułu spożywczego (od prostego kawałka ryby lub nadziewanego pieprzu po coś znacznie bardziej skomplikowanego) siedzącego na kawałku chleba i trzymanego w miejscu z dużą wykałaczką. Mimo, że rozległa degustacja pintxos jest nieodzowną częścią każdej na wpół przyzwoitej podróży do Kraju Basków, odwiedzający, którzy uniknęli bolesnego wypełnienia, powinni również udać się na Mercado de la Ribera, ogromny kryty targ, który znajduje się na skraju Casco Viejo nad brzegiem rzeki Nervión.

San Juan Gaztelugatxe Chociaż samo Bilbao zawiera więcej niż wystarczającą ilość miejsca na weekendowe zwiedzanie, jedno z najbardziej niesamowitych miejsc w pobliżu Bilbao znajduje się poza samym miastem. Prawie tysiąc lat temu, na maleńkiej wysepce niedaleko hiszpańskiego wybrzeża, na północ od Bilbao, zbudowano mały kościółek. Miłośnicy Gry o Tron rozpoznają go jako miejsce, w którym znajduje się forteca Daenerys Targaryen's Dragonstone, a liczba turystów udających się do tego miejsca znacznie wzrosła od czasu jego pojawienia się w siódmym sezonie. Sam w pełni przyznaję, że słyszałem o tej wysepce ze względu na jej związek z występem - ale San Juan Gaztelugatxe jest warte odwiedzenia zarówno dla Tronów, jak i dla osób nie będących widzami, nawet bez ogromnego CGI zamku Daenerys. Jeśli czas jest prawidłowy (autobusy nie jeżdżą tak często, więc konieczne są pewne obliczenia), podróż powinna trwać około 45 minut i polega na przejechaniu autobusem A3518 z Plaza Moyua do miasta Bakio, a następnie 3524 do Gaztelugatxe.

Za parkingiem, kręta ścieżka prowadzi obok małej restauracji w dół dość stromym wzgórzem. Po zaokrągleniu zakrętu, zwiedzających wita skalista wysepka i wspaniała kamienna ścieżka prowadząca do niej, która przecina ocean i zygzakuje swoją drogą do małego kościoła na szczycie. Następny etap to przyzwoita wędrówka, ponieważ ci, którzy chcą dostać się na szczyt, muszą najpierw zejść ze wzgórza na lądzie stałym, a następnie wspiąć się po 241 stopniach, aby dopełnić tradycji trzykrotnego dzwonienia kościoła. Z drugiej strony, ta spocona wędrówka zdecydowanie uzasadnia kolejną rundę Pintxos. Niezależnie od tego, czy wybierzesz się na wycieczkę po pięknej wysepce z jej poszarpanymi wychodniami i naturalnymi łukami, które wybijają się z morza, dla historii pustelni, czy też po to, by złapać jaźń w miejscu jednego z pierwszych dużych spotkań Jona i Daenerys, San Juan Gaztelugatxe jest warte tej podróży.