Najnowsze artykuły

Rodzaje piwa: Bogactwo smaków i tradycji

Piwo jest jednym z najstarszych i najbardziej uwielbianych napojów alkoholowych na świecie. Jego różnorodność zaskakuje nawet najbardziej wymagających...

Czytaj Więcej

7 Powodów, dla których warto odwiedzić Meridę

Podczas gdy Cancun może mieć plaże i kurorty, to właśnie w pobliskim mieście Merida możesz znaleźć to, co najlepsze w kuchni, kulturze i historii południowego Meksyku. Merida jest największym miastem na Jukatanie, ale od lat jest to miasto, które jest pomijane przez podróżnych na rzecz słońca i piasku Riviera Maya. Czasy się jednak zmieniają, a Merida jest w końcu rozpoznawana przez turystów za to, czym jest, i jest kulturalną stolicą Półwyspu Jukatan. Merida jest miejscem, gdzie świat Majów spotyka się z kolonialnym, a w całym mieście można znaleźć autentyczne jedzenie Majów, a nawet starożytne gry w piłkę Majów rozgrywane na placu. Na każdym rogu miasta czekają muzea i tętniące życiem lokalne rynki, na których można się zatracić. Oto 7 najlepszych powodów, aby odwiedzić Meridę:

Merida's Mayan Culture Podczas gdy zrujnowane i opuszczone miejsca Majów, takie jak Chichen Itza, mogą sprawić, że uwierzysz, że cywilizacja Majów już dawno przestała istnieć, wizyta w Merida wkrótce pozwoli Ci zrozumieć, że jest inaczej. Niezwykle dla meksykańskich miast, większość ludności Merida jest pochodzenia Majów, a na ulicach i na rynkach, mieszając się z hiszpańskim, usłyszysz różne dialekty i lokalne języki, którymi mówi się tu od tysięcy lat. Merida jest dumna ze swojej kultury i dziedzictwa Majów, a na centralnym placu można złapać ogniste demonstracje starej Gry w Ball Majów, znanej jako Pok-ta-Pok.

El Gran Museo del Mundo Maya W rzeczywistości Merida jest tak dumna ze swojego dziedzictwa Majów, że miasto zbudowało ekstrawaganckie El Gran Museo del Mundo Maya, największe muzeum w Meksyku poświęcone światu Majów. Jest to Grand Museum of the Mayan World, i jest to najlepsze miejsce w kraju, aby zagłębić się w historię Majów. Mieszczący się w nowej, specjalnie zbudowanej hali wystawowej poza centrum miasta, nowoczesny gmach muzeum kryje w sobie bogactwo historii, które można znaleźć na Półwyspie Jukatan w czasach prehistorycznych, aż do powstania i upadku Majów, przybycia Hiszpanów i dzisiejszego społeczeństwa Majów.

Ruiny Majów Oczywiście, tak fascynujące, jak eksponaty archeologiczne znajdują się w Wielkim Muzeum Świata Majów, nic nie pobije tego, żeby wyjść i zobaczyć historię Majów z pierwszej ręki. Zanim hiszpańscy konkwistadorzy założyli nowoczesną Merydę w 1542 roku, przez setki, jeśli nie tysiące lat, istniało tu miasto Majów. Hiszpanie zbudowali swoje nowe miasto na popiołach Majów, a w Meridzie pozostało niewiele z prehiszpańskiej architektury, która kiedyś tu stała. Jednak w pobliżu, inne miasta Majów uniknęły zniszczenia. W Uxmal, w zrujnowanym mieście, które niegdyś było dumą świata Majów, można znaleźć wydobyte resztki ogromnych świątyń. W Izamal, można znaleźć opuszczone świątynie Majów, które wznoszą się wysoko ponad domami kolonialnymi w samym sercu miasta.

Kolonialne ulice i architektura Miasto zbudowane przez hiszpańskich konkwistadorów stało się jednym z najbardziej chwalebnych w Nowym Świecie, a jednym z największych uroków Merida jest obfitość uliczek i architektury kolonialnej. Na głównym placu Merida, Zocalo, można znaleźć dwie wieże hiszpańskiej katedry wznoszącej się wysoko nad miastem, katedry, która pochodzi z 1598 roku. Możesz spędzić całe dnie wędrując po ulicach, podziwiając kolorowe i rustykalne budynki, podczas gdy wiele hoteli i hosteli znajduje się w przebudowanych, wpisanych na listę dziedzictwa kulturowego domach. Niedziele na placu W miastach z epoki kolonialnej Zocalo jest centrum życia, a w Merida plac jest zawsze ruchliwym i zatłoczonym miejscem. Przez cały tydzień na placu głównym odbywają się imprezy kulturalne, a wieczorami koncerty, pokazy świetlne i mnóstwo stoisk z jedzeniem. Jednak to właśnie w niedziele Zocalo naprawdę ożywa, ponieważ plac staje się domem dla największego targu spożywczego w Meridzie. Ulice są zamknięte, a po podaniu Tacos i Tortas można usiąść i zamówić posiłek, ciesząc się lodowato zimnymi Coronas w słońcu.

Yucatan Food Nie musi być to niedziela, aby cieszyć się niesamowitym jedzeniem w Merida, ponieważ miasto jest pełne restauracji i jadłodajni. Podczas gdy w całym mieście można znaleźć wszystkie klasyczne "meksykańskie" dania, to co sprawia, że scena kulinarna Meridy jest tak wspaniała, to skupienie się na lokalnej kuchni i tradycyjnych daniach Majów. Sopa de Lima, czyli Zupa Limonkowa, jest charakterystyczną potrawą Merida, natomiast jeśli chcesz spróbować autentycznej kuchni Jukatanu, zajrzyj do pysznego, wolno pieczonego mięsa wieprzowego Cochinita Pibil.

Merida's Markets Podczas gdy niedzielny targ spożywczy w Zocalo jest najbardziej znanym - a także najbardziej turystycznym - z targów Merida's, w całym mieście można znaleźć wiele innych rynków do zwiedzania przez cały tydzień. W rzeczywistości, nie można przejść daleko bez znalezienia małych rynków i ulicznych straganów z jedzeniem ustawionych na małych placach ukrytych w całym mieście, a te tanie, lokalne lokale oferują jedne z najlepszych potraw w Merida's. Większe targowiska to także rozkosz dla podróżników kulturalnych, a jeśli możesz, spróbuj odwiedzić Mercado San Benito, rozległy tajny rynek, gdzie znajdziesz wszystko, od jedzenia po nową parę butów.