Najnowsze artykuły

Rodzaje piwa: Bogactwo smaków i tradycji

Piwo jest jednym z najstarszych i najbardziej uwielbianych napojów alkoholowych na świecie. Jego różnorodność zaskakuje nawet najbardziej wymagających...

Czytaj Więcej

Jak wybrać odpowiednie buty do biegania?

Bieganie to aktywność fizyczna, która może bardzo pozytywnie wpłynąć na nasz stan zdrowia, ogólną kondycję organizmu oraz utratę zbędnych kilogramów. By jednak móc biegać i mieć z tego radość, trzeba zainwestować w odpowiednie buty. To one między innymi będą chronić naszą stopę przed urazami.

Style biegania a wybór butów do biegania

Buty powinny być dopasowane między innymi do tego, w jaki sposób biegamy. Każda osoba ma tak naprawdę swoją własną technikę biegania, na którą wpływa mnóstwo czynników, takich jak chociaż to, w jaki sposób stawiamy stopę. Należy również uwzględnić to jaki charakter mają nasze treningi i jakie mamy predyspozycje do biegania. Być może lubujemy się w długich dystansach lub wręcz przeciwnie, cenimy sobie mniejsze odległości. Wiele osób lubi biegać po asfalcie, inne natomiast wybierają ścieżki typowo trailowe. Żeby wybrać odpowiednie buty należy odpowiedzieć sobie na pytanie, do której konkretnie grupy my należymy.

Czytaj również: Strój do biegania, czyli w co się ubrać na trening?

Osoby lubiące biegać szybko i mocno, powinny mieć obuwie, które będzie charakteryzowało się naprawdę dobrą przyczepnością. Musi mieć ono również zdolność do zapewnienia miękkiego lądowania oraz mocnego wybicia.

Długodystansowcy muszą natomiast mieć buty, które zapewnią im odpowiednią stabilizację i zagwarantują komfort na długich trasach. Powinny one również nie wpływać negatywnie na dynamikę.

Wiele osób buli biegać po dragach asfaltowych. Takie drogi są w stanie dodać nam energii i dzięki temu możemy mieć bardziej ekonomicznie. Po takich drogach biega się dużo szybciej, niż na terenach zielonych. Taki rodzaj aktywności wymaga butów, które będą przede wszystkim miały dobrą amortyzację i zapewnią stopie stabilność. Muszą mieć one także dobrą przyczepność.

buty do biegania

A co z bieganiem w terenie? Niekiedy może się wydawać, że trening tego typu jest łatwiejszy, ponieważ podłoże nie jest tak sztywne i masywne. Jednak nic bardziej mylnego. W gruncie rzeczy biegając po naturalnych ścieżkach bardziej angażujemy w to swój umysł. Musimy bowiem cały czas skupiać się na każdym swoim kroku, na każdej przeszkodzie i być po prostu uważniejsi. Nasze obuwie powinno wówczas mieć odpowiednią przyczepność, chronić stopę oraz zapewniać jej stabilizację na jak najwyższym poziomie. Buty powinny mieć również dobrze wyprofilowany bieżnik. Większy bieżnik sprawdzi się wszędzie tam, gdzie teren jest naprawdę bardzo trudny i wymagający. Taki bieg ma jednak naprawdę mnóstwo zalet. Przede wszystkim w taki sposób szybciej nabierzemy kondycji i poprawimy również swoją koordynację ruchową.

Biegając warto zapoznać się również z dwoma podstawowymi pojęciami, jakimi jest pronacja i supinacja. Określają one to, w jaki sposób stawia się stopę w trakcie biegu. Każda stopa ma bowiem swój własny indywidualny krok. Jeśli chcemy poznać nasz, warto nakręcić swoje stopy w trakcie biegania. Wówczas bez trudu będziemy mogli zauważyć, która część stopy jako pierwsza dotyka podłoża. Można również zobaczyć, które fragmenty podeszwy są bardziej zniszczone, to również może nam wiele powiedzieć w tym temacie.

Pronacja jest wtedy gdy podczas biegu stopa by zmniejszyć nacisk jaki jest powodowany przez kontakt ciała z podłożem, zaczyna rotować do wewnątrz. Jest to zupełnie naturalne i wynika z tego, że kostka jest elastyczna. Jeśli nie powoduje to w naszym przypadku żadnych kontuzji to nie ma powodów do tego, aby zmieniać swój krok.

Supinacja to natomiast zaobserwowanie, że w trakcie biegu stopa zaczyna skręcać do zewnątrz w stosunku do osi naszego ciała. W ten sposób częściej biegają ci, którzy mają wysokie podbicie stopy. Podobnie jak w przypadku pronacji jeśli nie wynikają z tego żadne kontuzje, nie trzeba korygować swoich kroków.

Sportowe buty nie tylko do biegania

Dobrej jakości sportowe buty są w stanie przydać nam się w naprawdę wielu sytuacjach, nie tylko w trakcie biegania. Można z nich korzystać w trakcie ćwiczeń w domu, ale również i na siłowni. Dobrze sprawdzają się w trakcie wykonywania interwałów czy też żywiołowych tabat. Na pewno nie będą bezużyteczne wtedy, gdy zarzucimy bieganie z jakichś względów. Oczywiście równie ważny jest strój do biegania. Powinien być on wykonany z elastycznych materiałów dopasowujących się do ciała i zapewniających przewiew.