Najnowsze artykuły

Rodzaje piwa: Bogactwo smaków i tradycji

Piwo jest jednym z najstarszych i najbardziej uwielbianych napojów alkoholowych na świecie. Jego różnorodność zaskakuje nawet najbardziej wymagających...

Czytaj Więcej

Jak oszczędzać na zakupach online?

Rozwój marketingu i dostępność wszelkiego rodzaju produktów w internecie niejednemu spędzają sen z powiek. Jak może powstrzymać się od ciągłego robienia zakupów, jeżeli z każdej strony otaczają nas nowości i promocje? Rzeczywiście, całkowita rezygnacja z zakupów online jest praktycznie niemożliwa. Zakupy nie muszą się jednak okazać dużym obciążeniem dla portfela i domowego budżetu. Zobaczmy zatem, jak oszczędzać na zakupach online?

Porównaj ceny w różnych sklepach internetowych

Podstawowa metoda, która pomaga oszczędzić naprawdę dużo, to porównywanie ceny w różnych sklepach internetowych. Ceny można porównywać ręcznie, np. jeżeli konkretny produkt można kupić tylko w kilku miejscach lub automatycznie z wykorzystaniem porównywarki cen, jeżeli dany produkt oferują różne sklepy internetowe. Przy porównywaniu cen trzeba jednak pamiętać o takich czynnikach jak koszt dostawy, regulamin zwrotu oraz o innych zmiennych, które mogą sprawić, że czasem tańsza oferta jest gorszą opcją.

Newsletter i regularne sprawdzanie cen

Co jednak jeżeli jesteś zainteresowany w konkretnej grupie produktów (lub produktach określonego producenta), ale nie chcesz codziennie tracić czasu na śledzenie za zmianami w sklepach internetowych? W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest zapisanie się do newslettera. Większość sklepów internetowych zachęca klientów do zapisania się do newsletterów, ponieważ zapewnia on obustronne korzyści – sklep może przygotowywać spersonalizowane oferty, natomiast klienci są informowani o tym, ile kosztuje interesujący ich produkt.

Korzystaj z promocji zakupowych

Najlepszym sposobem na oszczędzenie przy zakupach (nie tylko online) są promocje zakupowe. Prawdopodobnie nie da się znaleźć osób, które nie lubią kupować czegoś na przecenie. Promocje zakupowe, w zależności od rodzaju towaru, pozwalają niekiedy oszczędzić nawet kilka tysięcy złotych. Promocje rabatowe można znaleźć na stronach z nowymi promocjami, w newsletterze, na stronach z kodami rabatowymi, a także bezpośrednio na stronach sklepów internetowych.

zakupy online

Korzystaj z kuponów i kodów rabatowych

Promocje zakupowe są bezpośrednio związane z kuponami i kodami rabatowymi. W ostatnich latach obie metody marketingowe stały się bardzo popularne – np. ciężko znaleźć kogoś, kto jeszcze nigdy nie korzystał z kuponów w restauracji fast food. Kupony, kody rabatowe i promocje zakupowe są dostępne w praktycznie każdej branży i wiele sklepów internetowych od czasu do czasu organizuje takie akcje promocyjne.

Zwróć uwagę na koszty dostawy

Zakupy online są z reguły tańsze niż stacjonarne, jednak bardzo często różnica w cenie musi być skompensowana przez cenę dostawy. W praktyce nie jest to zatem żadna oszczędność. Warto zatem szukać ofert, które oferują tanią i szybką przesyłkę (np. do paczkomatu). Wiele sklepów oferuje darmową wysyłkę po przekroczeniu określonej kwoty. Czasem może się wydawać, że zakup jakiegoś towaru jest w danym momencie zbędne, jednak warto myśleć „na przyszłość” i kupić to, co najprawdopodobniej przyda się w najbliższych tygodniach lub miesiącach.  

Łącz zamówienia z rodziną i przyjaciółmi

Czasem najlepszym sposobem na „zdobycie” darmowej dostawy jest połączenie zamówienia z rodziną i przyjaciółmi. Co więcej, wiele sklepów internetowych oferuje duże zniżki przy dokonywaniu transakcji na dużą sumę pieniędzy. Oczywiście, mało kto robi jednorazowe zakupy na 600/800 złotych, jednak w grupie z przyjaciółmi lub rodziną osiągnięcie takiej sumy jest bardzo możliwe. Zakupy z najbliższymi mają również taką zaletę, że za przesyłkę trzeba płacić raz, albo wcale, jeżeli dany sklep internetowy oferuje darmową wysyłkę powyżej określonej kwoty.  

Wykorzystuj programy lojalnościowe i zbieraj punkty

Klienci, którzy często dokonuj zakupów w internecie, powinni zainteresować się programami lojalnościowymi. Po pierwsze, wiele sklepów internetowych posiada swoje programy lojalnościowe, dzięki którym po kilku zakupach można liczyć na specjalne promocje zakupowe lub inne korzyści. Warto również korzystać z programów CashBack oraz Payback. Z programów lojalnościowych korzysta naprawdę wiele dużych sklepów (nie tylko internetowych) jak np. Biedronka (program Moja Biedronka), Rossman i Lidl.

Rób listę zakupów

Promocje zakupowe to jeden ze sposobów na oszczędności przy robieniu zakupów w internecie, jednak nic nie zastąpi tradycyjnego przygotowywania listy zakupów. Jest to metoda znana z kupowania w sklepach stacjonarnych, jednak może się też sprawdzić przy zakupach online. Wiele produktów można kupić w jednym sklepie (np. sprzęt domowy i elektronikę), dlatego czasem warto poczekać i zamówić kilka produktów jednocześnie. Przygotowanie listy pomaga też dokładnie przemyśleć, czy wszystkie towary na liście są naprawdę potrzebne w danym momencie oraz, czy nie można czasem znaleźć tańszej lub lepszej alternatywy.