Najnowsze artykuły

Rodzaje piwa: Bogactwo smaków i tradycji

Piwo jest jednym z najstarszych i najbardziej uwielbianych napojów alkoholowych na świecie. Jego różnorodność zaskakuje nawet najbardziej wymagających...

Czytaj Więcej

12 RZECZY, KTÓRE POWIEDZIAŁBYM KAŻDEMU NOWEMU PODRÓŻNEMU.

Nadzieja. Strach. Podniecenie. Podróżowanie po raz pierwszy wywołało falę emocji.

Kiedy wyjeżdżałem w pierwszą podróż dookoła świata, nie wiedziałem, czego się spodziewać.

Teraz, z piętnastoletnim doświadczeniem w podróży pod moim pasem, wiem lepiej. Podróżowanie jest teraz dla mnie drugą naturą. Ląduję na lotnisku i po prostu jadę na autopilocie.

Ale wtedy byłem tak samo zielony jak oni.

Aby zrekompensować sobie brak doświadczenia, poszedłem za moimi przewodnikami i zmoczyłem stopy, wybierając się na zorganizowane wycieczki. Byłem młody i niedoświadczony i popełniłem wiele błędów w podróżach dla początkujących.

Wiem, jak to jest być na początku i mieć umysł wypełniony pytaniami, lękami i obawami.

Więc, jeśli jesteś nowy w podróży i szukasz rady, aby pomóc Ci się przygotować, oto 12 wskazówek, które powiedziałbym nowemu podróżnikowi, aby pomóc mu uniknąć niektórych z moich wczesnych błędów:

1. Nie bójcie się.

Strach jest silnym czynnikiem odstraszającym. Skok w nieznane jest przerażający, ale pamiętaj: nie jesteś pierwszą osobą, która podróżuje po świecie. Nie odkrywasz nowych kontynentów i nie odkrywasz niezbadanych terytoriów.

Tam znajduje się dobrze zużyty szlak turystyczny i ludzie, którzy pomogą ci poprowadzić cię po drodze. Jeśli miliony ludzi mogą każdego roku podróżować po świecie, Ty również możesz.

Jesteś tak samo zdolny jak każdy inny. W końcu to ty zrobiłeś najtrudniejszą część: zdecydowałeś się iść. Odwaga do podjęcia tej decyzji jest najtrudniejszą częścią.

Popełniasz błędy. Wszyscy to robią. Ale to jest część tego doświadczenia.

Będzie tam mnóstwo ludzi, którzy będą ci pomagać. Będziesz zszokowany tym, jak pomocni i mili są ludzie. Będziesz miał przyjaciół, przeżyjesz i będziesz lepszy.

2. Nie żyj według przewodnika

Poradniki są przydatne do ogólnego przeglądu miejsca docelowego. Są świetnym sposobem na poznanie podstaw i zapoznanie się z miastami i krajami, które planujesz odwiedzić. Ale nigdy nie znajdziesz w nich najnowszych atrakcji poza trasą, barów i restauracji.

Aby uzyskać najświeższe informacje (jak również porady wewnętrzne), skontaktuj się z miejscowymi. Korzystaj z serwisów takich jak Meetup.com lub Couchsurfing, aby połączyć się bezpośrednio z miejscowymi i emigrantami, aby uzyskać suggesitons, porady i wskazówki, aby jak najlepiej wykorzystać swoją podróż.

Dodatkowo, zapytaj innych podróżnych, których spotykasz lub personel Twojego hotelu/hostelu. Odwiedź również miejscową komisję turystyczną. Jest to bogactwo informacji, które często są pomijane.

Krótko mówiąc, użyj przewodnika do założenia swoich planów, ale wypełnij szczegóły aktualnymi informacjami od mieszkańców.

Można również korzystać z blogów turystycznych do planowania wskazówek, ponieważ są one aktualizowane częściej niż przewodniki.

3. Podróżuj powoli

Jest to coś, czego większość nowych długoterminowych podróżników uczy się w trudny sposób (także ja).

Wiem, że kuszące może być pakowanie się w jak największej liczbie miast i zajęć. (Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli masz tylko kilka tygodni wakacji).

Ale pędzenie z miasta do miasta co drugi dzień pozostawia po sobie zmęczonego i zestresowanego. Przeżyjesz wiatr aktywności, z których większość pozostanie rozmyta, gdy spojrzysz na nią wstecz. Pewnie, będziesz miał kilka świetnych zdjęć do Instagramu, ale czy naprawdę dlatego podróżujesz?

Podróże to jakość, nie ilość. Nie martw się o to, ile widzisz. Nie przejmuj się tym, że starasz się zaimponować ludziom ilością odwiedzonych krajów. Zwolnij i pochłaniaj swoje cele podróży. Nauczysz się więcej, będziesz się tym bardziej cieszyć i będziesz miał o wiele bardziej niezapomniane wrażenia.

Jeśli chodzi o podróże, mniej znaczy więcej. (Plus, powolne podróżowanie pomaga obniżyć koszty transportu. Taniej jest jechać wolno!)

4. Opakowanie Światło

Kiedy pojechałem na Kostarykę w 2003 roku, przywiozłem torbę wypełnioną mnóstwem rzeczy: buty i spodnie turystyczne, kurtkę polarową, za dużo odzieży i mój ciężar ciała w kosmetykach. A wszystko to siedziało w mojej torbie, w większości nieużywanej.

Pakowałem się na "tak na wszelki wypadek" i "co by było, gdyby" zamiast na rzeczywistość mojej podróży.

Chociaż może być kuszące przynieść więcej niż trzeba "na wszelki wypadek", pamiętaj o tym: możesz kupić rzeczy w drodze. Skarpetki, szampon, kurtki, nowe buty - to wszystko znajdziesz w aboradzie. Nie ma potrzeby przynoszenia wszystkiego i zlewu kuchennego.

Więc, pakujcie jasne. Będziesz miał mniej do noszenia, oszczędzając sobie kłopotów i stresu związanego z noszeniem ogromnego plecaka przez całe tygodnie (lub miesiące).

Chyba, że pójdziesz w zimne miejsce, wystarczy worek około 40 litrów. Torby tego rozmiaru są łatwiejsze do przenoszenia, nie są zbyt nieporęczne i mogą zmieścić się na Twoim locie jako bagaż podręczny tylko w razie potrzeby (ogromna zaleta, jeśli chcesz zaoszczędzić sobie trochę bólu głowy).

5. Zdobądź ubezpieczenie podróżne

Niezależnie od tego, czy jesteś weteranem podróży, czy zupełnie nowym plecakiem, nie opuszczaj domu bez upewnienia się, że jesteś chroniony na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Jak dowiedzieliśmy się podczas pandemii COVID-19, nagłe awarie mogą pojawić się znikąd.

Zgubiłem mój bagaż. Uderzyłem w bębenek w Tajlandii. Zostałem zabity nożem w Kolumbii.

Miałem przyjaciela, który złamał kości, musi być wyrzucony z Amazonii helikopterem, albo wracać z powodu nagłej śmierci.

Rzeczy się zdarzają.

Aby mieć pewność, że jesteś chroniony, wykup ubezpieczenie podróżne.

Nigdy nie wychodzę z domu bez niego, bo wiem, jak szybko sprawy mogą potoczyć się na boki.

Nigdy nie wiadomo, co może się stać. Droga jest pełna niepewności. Upewnij się, że jesteś chroniony. Da ci to również spokój ducha i pomoże w podróży.

6. Weź telefon (i zdobądź lokalne karty SIM)

Posiadanie telefonu z danymi oznacza, że możesz na bieżąco sprawdzać wskazówki, dokonywać rezerwacji i kontaktować się ze służbami ratunkowymi, jeśli coś się stanie.

Pewnie, obecnie wszędzie jest darmowe wifi, więc kupno lokalnej karty SIM do transmisji danych może wydawać się stratą pieniędzy (zwłaszcza jeśli masz naprawdę napięty budżet), ale natychmiastowy dostęp do danych w roamingu może uratować życie.

Dodatkowo, posiadanie telefonu ułatwia łączność i kontakt z napotkanymi podróżnikami.

Mówiąc wprost: posiadanie telefonu jest naprawdę pomocne w dzisiejszych czasach.

Tylko nie trzymaj się tego cały czas.

7. Idź z przepływem

Kiedy każdy dzień jest zaplanowany i są plany zajęć do wykonania, będziesz się stresować. Bardzo zestresowany. Będziesz się spieszyć i być nieszczęśliwy, jeśli w twoim dobrze ułożonym planie zajęć pojawią się jakieś usterki.

I będzie czkawka. I usterki. I wszelkiego rodzaju niedogodności, zarówno większe, jak i mniejsze. Życie na drodze nie zawsze idzie zgodnie z planem - co jest zarówno zabawne, jak i frustrujące.

Kiedy planujesz za dużo, nie ma miejsca na przeżycie szczęśliwych wypadków w podróży. Nie ma tu miejsca na spontaniczny wybór, na wprowadzanie nowych informacji i porad, których się uczysz.

Podczas tworzenia planu, upewnij się, że jest on elastyczny. Naucz się iść z prądem. Zaplanuj jedną lub dwie czynności, a resztę dnia niech się stanie.

To będzie bardziej przyjemne i mniej stresujące doświadczenie. Będziesz zaskoczony tym, co się stanie.

Bądź elastyczny. Niech życie rozwija się tak, jak powinno.

8. Weź trochę dodatkowych pieniędzy

Podróże nie są tak drogie, jak wiele osób uważa, ale trzeba stworzyć budżet, który będzie odpowiadał ich potrzebom. Sekretem długoterminowych podróży jest inteligentne zarządzanie pieniędzmi.

Jednak zawsze przeceniając kwotę, której potrzebujesz. Nigdy nie wiadomo, co może pojawić się na drodze. Przecież nie spędziłeś całego tego czasu oszczędzając każdy grosz i zostając w domu, aby pominąć te jednorazowe czynności w życiu?

Może chcesz spróbować skoku na bungee lub odkryć niesamowitą restaurację, której nie możesz pominąć. A może spotkasz kilku fajnych ludzi i zdecydujesz się całkowicie porzucić swój plan.

Nieważne, jak dobrze zaplanujesz, zawsze może pojawić się coś, co wyrzuci twój budżet z równowagi.

To dobrze.

Po prostu wyjdź z domu z małym dodatkiem. Jeśli planujesz, że będziesz potrzebował 2000 dolarów, przynieś 2500 dolarów. To da ci bufor na nagłe wypadki i spontaniczność.

9. Pamiętaj, że wszyscy jedziemy na tym samym wózku

Trzeba mieć odwagę rozmawiać z nieznajomymi, kiedy jesteś nowy w podróży, zwłaszcza jeśli jesteś introwertykiem jak ja. Co ty na to? Czy możesz po prostu zaprosić ludzi, żeby do ciebie dołączyli? A co jeśli skończysz sam?

To są wszystkie pytania, które miałem, kiedy po raz pierwszy zacząłem podróżować. Dobre wieści? Wszyscy są w tej samej łodzi. Wokół ciebie są inni samotni podróżnicy, którzy szukają przyjaciół. Oni też chcą poznać nowych ludzi.

Chociaż jest kilka sztuczek, które pomogą ci poznać ludzi, to w większości przypadków sprowadzają się one do powiedzenia "cześć" i zrobienia tego pierwszego kroku. Wszystko inne wpadnie potem na miejsce. Nie masz nic do stracenia, a przy okazji - w ten sposób pokonasz swoją nieśmiałość, nawiążesz nowe przyjaźnie i poczujesz się lepiej w rozmowie.

10. Bądź przedsiębiorczy

Jedyny czas, w którym się rozwijamy, to czas, kiedy jesteśmy poza naszymi strefami komfortu. A w podróży chodzi o wzrost. Nie oznacza to, że musisz robić niebezpieczne rzeczy, ale że musisz się wypchać poza to, do czego jesteś przyzwyczajony.

Wędrówki, nurkowanie po niebie, jedzenie nowego jedzenia, biwakowanie, wspinaczka skałkowa, autostop - cokolwiek podejmujesz ryzyko, jest w 100% ok. Każdy ma inne zainteresowania i poziom tolerancji. Pchajcie swoje. Może to być przerażające i niewygodne w tym czasie, ale będziesz zadowolony, że zrobiłeś to później.

Rzuć sobie wyzwanie. Spróbuj nowych rzeczy. Odejdziesz bardziej pewny siebie.

11. Dobrze jest zmienić zdanie

Jeśli nienawidzisz jakiegoś miasta, wyjedź i idź do innego. Jeśli nie podoba ci się wycieczka, odwołaj ją wcześniej. A jeśli naprawdę podoba ci się miejsce, które odwiedzasz, zmień swoje plany i zostań dłużej.

To zupełnie normalne, że zmieniasz zdanie na drodze.

Może to oznacza wydłużenie twojej podróży. Może to oznacza wczesny powrót do domu. Nie ma nic złego w żadnym z tych wyborów.

Zawsze pamiętaj, że możesz wrócić do domu, jeśli nie bawisz się dobrze. Nie utknęłaś w miejscu, w którym zdecydowałaś się na podróż lub na bycie w konkretnym miejscu. Jesteś kapitanem na swoim własnym statku. Nigdy o tym nie zapominaj!

12. Pamiętajcie, nie jesteście sami.

Gdziekolwiek się wybierasz, istnieje sieć podróżników, którzy będą Twoimi przyjaciółmi, udzielą Ci rad lub wskazówek i pomogą Ci. Będą cię prowadzić, wskazywać ci właściwy kierunek i być twoimi mentorami.

Nie jesteś tam sam.

A ty będziesz w porządku.

***
Wiem, że denerwujesz się wyjazdem w nieznane. To ludzka natura, by się martwić. Ale jeśli zapamiętasz te słowa mądrości, wejdziesz w ten właściwy sposób myślenia i będziesz w stanie uniknąć błędów nowicjuszy.

Więc weź głęboki oddech, zrelaksuj się i ciesz się swoją podróżą!