Najnowsze artykuły

Rodzaje piwa: Bogactwo smaków i tradycji

Piwo jest jednym z najstarszych i najbardziej uwielbianych napojów alkoholowych na świecie. Jego różnorodność zaskakuje nawet najbardziej wymagających...

Czytaj Więcej

JAK JEŚĆ TANIO NA CAŁYM ŚWIECIE

Uwielbiam jeść.

Tak naprawdę, jedzenie jest jednym z moich ulubionych zajęć, a także jednym z moich ulubionych aspektów podróżowania.

Jedzenie jest tak nieodłączną częścią tak wielu kultur, że omijanie posiłków podczas podróży jest omijaniem części tej kultury.

Zawsze jestem rozczarowana, kiedy spotykam podróżników, którzy wszystkie swoje posiłki gotują w kuchni hostelowej.

Dlaczego przyjeżdżasz do Włoch i nie masz makaronu?

Nie ma sushi w Japonii?

Unikać steku w Argentynie?

Pomijając paellę w Hiszpanii?

Chociaż nie musisz jeść każdej potrawy podczas wizyty w nowym kraju, ważne jest, aby być jak najbardziej otwartym na ich kulturę jedzenia.

Oczywiście, wielu podróżnych ma uzasadnione obawy, jeśli chodzi o jedzenie. Dla jednego z nich, jedzenie na mieście przez cały czas jest drogie. Wyobraź sobie, że gdybyś jadł codziennie - twój budżet na jedzenie byłby astronomiczny!

Dodatkowo, wiele osób ma obawy żywieniowe, które uniemożliwiają im pełne przyjęcie nowej żywności. Wielu podróżnych jest również weganami lub wegetarianami, co może mieć wpływ na ich możliwości.

Jako wędrowiec, ludzie często zakładają, że ja, podobnie jak inni wędrowcy, gotuję wszystkie swoje posiłki.

W rzeczywistości jednak nie gotuję zbyt często, gdy jestem w drodze. Choć uwielbiam gotować w domu, nienawidzę słabo wyposażonych kuchni hostelowych.

Aby mieć pewność, że mogę jeść poza domem, nie łamiąc banku, musiałam nauczyć się jak zrównoważyć jedzenie 99% posiłków poza domem, jednocześnie znajdując sposób na zaoszczędzenie pieniędzy.

Tak, to wymaga trochę sprytu, ale na pewno jest to możliwe - oto jak!

12 sposobów na zjedzenie taniego jedzenia na całym świecie

1. Bufety

Chociaż nie zawsze podają najlepsze dania, bufety oferują świetny stosunek jakości do ceny, zwłaszcza, że są to dania, które można zjeść w całości. Częściej niż nie, można wypełnić jeden posiłek na cały dzień.

Bufety są dobrym ekonomicznym wyborem i dają Ci najwięcej jedzenia dla Twojego wiadra. Poszukaj hosteli do hoteli, które zawierają śniadania w formie bufetu, jeśli to możliwe. Jest to świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy.

2. Outdoor Vendors

Małe stoiska sprzedające hot dogi, kiełbaski, kanapki i tym podobne produkty spożywcze to świetne miejsca na tani i szybki posiłek. Będąc w Szwecji, żyłam z tego typu sprzedawców - mogłam dostać kiełbasę za około 4 dolary.

W Amsterdamie, FEBO i ich krokiety trzymały mój żołądek pełen. Na Kostaryce sprzedawca z Empanady napełnił mnie za dolara i kupowałem lokalne jedzenie od sprzedawców na targowiskach za jedyne grosze na Madagaskarze.

Te szybkie i niedrogie posiłki nie zdobędą żadnej gwiazdy Michelin (chociaż w Singapurze są stragany z jedzeniem z gwiazdkami Michelin!), ale dzięki nim będziesz miał pełny żołądek bez opróżniania portfela.

3. Street Food

W większości miejsc na świecie (a zwłaszcza w Azji) ulice są wyłożone małymi straganami z jedzeniem i obszarami, w których jedzenie jest gotowane na ulicy otwarcie.

Chwytasz talerz, siadasz na małym plastikowym krzesełku i delektujesz się pysznym posiłkiem. Jedzenie na ulicy jest jednym z najlepszych jedzenia na świecie. Posiłki na ulicznych straganach (różniących się od ulicznych sprzedawców, którzy mają nieco bardziej stałą konfigurację) kosztują przez większość czasu mniej niż dolara i są doskonałym sposobem na prawdziwe poznanie lokalnej kuchni.

Wiele miejsc - jak na przykład Tajlandia i Wietnam - nie byłoby takich samych, gdyby uliczne jedzenie zniknęło.

4. Fast Food

Fast food nie jest dla Ciebie najlepszy, ale jest to inna opcja, jeśli chcesz taniej poczty w niedrogich częściach świata.

Za zaledwie 5 dolarów (więcej w drogich krajach, takich jak Norwegia, dom Whopper 15 dolarów), można uzyskać wypełnienie (i bardzo kaloryczny) posiłek.

Ponadto, lokalne menu w dolarach zaoszczędzi Ci jeszcze więcej. Oczywiście, nie jest to najlepsze jedzenie, a ja zamierzam pominąć filozoficzną debatę na temat podróżowania po świecie tylko po to, aby zjeść McDonald's i powiedzieć, że jest to tani i po prostu inny sposób, aby pomóc Ci ograniczyć wydatki. (Jednak uwaga: w Azji fast food jest w rzeczywistości droższy niż lokalne jedzenie).

5. Idź Lokalnie

Jasne, czasami mam dość greckiego jedzenia. Innym razem, nie mogę już jeść tajskiego jedzenia i chcę tylko burgera.

I to jest w porządku.

Żyjemy w zglobalizowanym świecie - jedz, co chcesz.

Jednak jedzenie nie-lokalne jest prawie zawsze droższe od lokalnej kuchni.

Na przykład w Grecji żyroskop to 2,50 euro, a pizza to 6 euro. W Wietnamie miseczka pho to mniej niż dolar, ale burger to około trzy razy więcej.

Pójdź na lokal, a na dłuższą metę zaoszczędzisz sobie mnóstwo pieniędzy!

6. Lunch Specials

Wiele restauracji, zwłaszcza w Europie, oferuje specjalności obiadowe, w których pozycje menu obiadowego są oferowane z dużym rabatem. Możesz otrzymać niesamowity popołudniowy posiłek za ułamek ceny, którą zapłaciłbyś za ten sam posiłek wieczorem.

Zazwyczaj jem "ładny" posiłek podczas lunchu, ponieważ obiadowe specjały i talerze są o 30-40% tańsze od tego, co mogę zapłacić podczas kolacji. Opcje są zazwyczaj bardziej ograniczone, ale oszczędności są bardziej niż uzasadnione.

7. Nie ma Sody!

Chwycenie orzeźwiającej puszki Coli lub Pepsi może wydawać się niedrogim sposobem na ugaszenie pragnienia, ale jest to wybór, który się sumuje (podobnie jak kupowanie kawy każdego dnia). Jasne, mogę raz na jakiś czas wpaść na Colę, ale prawie nigdy nie kupuję napoju gazowanego, ponieważ jest on tak drogi (i jest dla ciebie taki zły!).

Kiedy odwiedzasz tropikalne miejsce, lodowata soda jest zdecydowanie atrakcyjna. Ale wydanie kilku dolców dziennie może się naprawdę przydać w trakcie długiej podróży!

8. Weź butelkę z wodą do ponownego napełnienia

Woda może nie być tak droga jak soda, ale kupno butelki (lub trzech) każdego dnia może się sumować. Podczas spacerów i zwiedzania musisz być nawodniony.

Ale kupno butelki wody to nie tylko marnotrawstwo ekologiczne, ale także głupia podróż budżetowa.

Zakładając, że każda butelka to około 0,75 USD i kupujesz trzy dziennie, w ciągu miesiąca wydasz na nią 67,50 USD!

To dużo pieniędzy wydanych na wodę! (Plus, w niektórych częściach świata, woda butelkowana kosztuje o wiele więcej niż to!)

Zamiast tego zabierz ze sobą butelkę wody (z filtrem) i po prostu użyj wody z kranu. Proponuję Słomkę Życia

9. Nie przekąskaj!

Żelato tutaj, żelato tam. Soda. Batonik. Lody. Małe ciasteczko. To wszystko się sumuje.

Ponieważ cena jest tak mała ("To tylko euro!"), nie myślimy o przekąskach jako o dużym wpływie na nasz budżet. Ale kupowanie przekąsek kilka razy dziennie powoli się sumuje i wyrzuca budżet z worka. Nawet jeśli kupisz tylko dwie małe przekąski za 1,50 EUR dziennie, to do końca miesiąca będzie to co najmniej 90 EUR (ponad 100 USD!).

Nie jest to coś, o czym wielu podróżnych myśli, ale przekąski naprawdę się sumują w dłuższej perspektywie. Unikaj przekąsek i trzymaj się dużych, wypełnionych posiłków. Jeśli potrzebujesz przekąski, upewnij się, że uwzględniłeś ją w swoim budżecie.

10. Gotuj swoje własne jedzenie

Nie gotuję dużo w drodze, bo nie lubię kuchni hostelowych. Nigdy nie mają wszystkiego, czego potrzebuję, a ja nienawidzę podróżować z przenośną kuchnią, więc mogę mieć wszystkie składniki, jakie chcę.

Jednak kiedy jestem przez jakiś czas w jednym miejscu (lub jeśli jestem Couchsurfingiem), gotuję kilka posiłków.

Gotowanie jest jednym z najlepszych sposobów na obniżenie kosztów podróży, a supermarkety są również świetnym miejscem, aby pójść zobaczyć, co jedzą miejscowi. Jedynym miejscem, gdzie gotowanie własnych posiłków nie jest najbardziej ekonomiczną opcją jest Azja, gdzie jedzenie na ulicy jest zazwyczaj tańsze.

Jak już wspomniałem, często wychodzę na lunch, kiedy mogę znaleźć dobry posiłek. Zazwyczaj oznacza to, że na kolację będę gotował własne jedzenie. W ten sposób nadal będę mógł spróbować lokalnej kuchni, ale również będę mógł utrzymać swój budżet w nienaruszonym stanie. Podwójna wygrana!

11. Idź na piknik

Inną dobrą metodą samodzielnego gotowania jest piknikowanie. To jest coś, co robię dużo na lunch, jeśli jestem gdzieś, gdzie pogoda jest ładna.

Zazwyczaj wybieram się na lokalny targ spożywczy, zabieram garść jedzenia i idę na piknik do parku. Nie tylko oszczędzam pieniądze (kanapki nie są drogie!), ale również mam okazję obserwować, jak miejscowi spieszą się o swoje codzienne życie.

Jeśli zatrzymujesz się w hostelu, to jest to świetny lodołamacz do poznawania nowych ludzi. Po prostu zaproś wszystkich do siebie, a w mgnieniu oka poznasz nowych przyjaciół!

12. Zdobądź karty turystyczne

Większość ludzi myśli o kartach turystycznych, takich jak karta iAmsterdam czy przepustka VisitOslo, jako o sposobie na zaoszczędzenie pieniędzy na transporcie i atrakcjach. Jednak karty te oferują również zniżki w wielu restauracjach. Zazwyczaj zniżki wynoszą około 15-25%, ale czasami specjalności obiadowe mogą być nawet do 50% zniżki.

Odwiedź lokalne biuro turystyczne po przyjeździe i zapytaj, jakie zniżki na jedzenie są wliczone w cenę. Jest szansa, że będziesz w stanie zaoszczędzić jeszcze więcej pieniędzy, jeśli tylko poświęcisz czas na zapoznanie się z przepustką turystyczną. To warta zachodu inwestycja!
Uwielbiam ładną restaurację. Nie mam nic przeciwko zapłaceniu pieniędzy za dobry posiłek z kieliszkiem dobrego wina. Ale robienie tego WSZYSTKIEGO posiłku jest po prostu zbyt drogie.

Ale korzystając z powyższych wskazówek, mogę sobie pozwolić na utrzymanie kosztów na niskim poziomie, a jednocześnie co jakiś czas stać mnie na wysokiej jakości posiłek.

I to jest właśnie to, co jest naprawdę ważne - znalezienie właściwej równowagi.