Najnowsze artykuły

Rodzaje piwa: Bogactwo smaków i tradycji

Piwo jest jednym z najstarszych i najbardziej uwielbianych napojów alkoholowych na świecie. Jego różnorodność zaskakuje nawet najbardziej wymagających...

Czytaj Więcej

Jak czyścić zęby z aparatem ortodontycznym?

Prawidłowa higiena jamy ustnej powinna być szczególnie istotna dla wszystkich, niezależnie od wieku oraz stanu uzębienia. Wykonywanie czynności z nią związanych może być jednak utrudnione, kiedy na naszej szczęce pojawia się aparat na zęby. W Krakowie znalazło się grono specjalistów, którzy szczegółowo zajęli się tą problematyką. Efektem ich pracy jest szereg wskazówek dotyczących właściwego mycia zębów wyposażonych w aparat stały. Warto także założyć aparat na zęby w Krakowie.

Mycie zębów z aparatem ortodontycznym

Podstawowym narzędziem służącym do mycia zębów osobom, które posiadają aparat stały jest tradycyjna szczoteczka do zębów. Powinno się jej używać bardzo często, najlepiej po każdym posiłku. Wymagana jest wysoka staranność oraz dokładność, ponieważ drobinki jedzenia mogą znajdować się teraz nie tylko pomiędzy zębami, ale również w zakamarkach aparatu. Zęby można myć ruchami okrężnymi, wymiatającymi lub drgająco-wibrującymi.

Doskonałą alternatywą dla tradycyjnych szczoteczek do zębów będą te o budowie jednopęczkowej. Cechują się one specyficznym wyprofilowaniem umożliwiającym dokładne wyczyszczenie każdego z zębów, okolic przyszyjkowych oraz powierzchni znajdujących się za zębami trzonowymi. Dokładnie czyszczą przestrzenie w okolicach zamków i pierścieni aparatu.

Warto wypróbować również szczoteczki elektryczne. Są one wygodniejsze w użyciu niż tradycyjne wersje manualne, a do tego pomagają zaoszczędzić nieco czasu. Niektóre modele posiadają wyspecjalizowane końcówki dedykowane osobom noszącym aparat ortodontyczny.

Kolejnym bardzo przydatnym narzędziem jest nić dentystyczna. Codziennie, najlepiej kilkukrotnie należy starannie nitkować przestrzenie międzyzębowe. Zalegające w nich resztki jedzenia mogą powodować powstawanie ubytków i rozwój próchnicy, co będzie się wiązało z koniecznością przerwania leczenia ortodontycznego i wizytami u dentysty.

Odpowiednia dieta to kolejny ważny element życia codziennego, który jest podyktowany przez aparat ortodontyczny. W najlepszych klinikach ortodontycznych i dentystycznych zaleca się, aby unikać przede wszystkim: słodyczy, słodkich napojów, ciągnących się produktów, kawy, czerwonego wina, herbaty, coli, jagód, czarnych porzeczek, buraków, czerwonej papryki i innych produktów, które mogą bawić szkliwo, posiadać próchnicotwórczy cukier lub drobinki (np. pestki) utykające pomiędzy zębami lub w zakamarkach drutów aparatu.

Dobrym nawykiem przy noszeniu aparatu ortodontycznego jest częste płukanie ust. Czynność ta jest niezwykle istotna, gdyż aparat ortodontyczny sprzyja gromadzeniu się osadów bakteryjnych na granicy zębów oraz dziąseł. Sprzyjają one wytwarzaniu kwasów atakujących szkliwo, uszkadzających dziąsła oraz utrwalających przebarwienia. Warto stosować profesjonalne preparaty do płukania jamy ustnej.

Podczas noszenia aparatu ortodontycznego należy myć zęby kilkukrotnie w ciągu dnia. Zaleca się, aby jama ustna była umyta po każdym posiłku. Wówczas wystarczy szybkie mycie, które pomoże w pozbyciu się resztek pokarmu z przestrzeni międzyzębowych oraz spomiędzy elementów aparatu. Dodatkowo zaleca się, aby zęby były dokładnie wyszczotkowane rano, wieczorem oraz popołudniu, zaraz po powrocie z pracy bądź szkoły. Wówczas szczotkowanie powinno trwać kilka minut i być niezwykle dokładne. Wieczorem warto dodatkowo wynitkować zęby, a w ciągu dnia kilkukrotnie je przepłukać płynem do płukania ust.

Do czyszczenia zębów odpowiednia będzie każda pasta, która w swoim składzie posiada fluor. Dodatkowo powinna po prostu nam odpowiadać pod względami: zapachowym, smakowym oraz konsystencji.

aparat ortodontyczny na zębie

Higienizacja zębów: co to takiego?

Ostatnio bardzo modne, nie tylko wśród osób noszących aparat ortodontyczny, jest profilaktyczne oczyszczanie zębów, usuwanie z nich osadów oraz kamienia nazębnego. Zabieg ten nazywa się „higienizacją”. Składa się on z kilku etapów i oprócz oczyszczenia zębów może też wiązać się z efektem ich wybielenia.

W ramach higienizacji zębów najczęściej wykonuje się jeden z czterech typów zabiegów:

  • skaling – prowadzi do usunięcia kamienia nazębnego;
  • piaskowanie – czynność zmierzająca do pozbycia się osadów oraz przebarwień;
  • polerowanie – dzięki niemu powierzchnia zęba jest gładka, co znacznie ogranicza osadzanie się nalotów;
  • fluoryzację – polega na lakierowaniu zębów, a więc wzmacnianiu ich szkliwa fluorem, co znacznie podwyższa odporność zębów na próchnicę.

Podsumowując, należy pamiętać, iż piękny uśmiech jest naszą wizytówką. Często jedyną drogą do jego uzyskania jest aparat na zęby. W Krakwie istnieje kilka wyspecjalizowanych klinik ortodontycznych, które doskonale znają się na tematyce poprawy wad zgryzu i chętnie udzielą Ci cennych wskazówek, jak i podejmą się leczenia. Z naszymi specjalistami wyższe poczucie własnej wartości masz na wyciągnięcie ręki!