Najnowsze artykuły

Rodzaje piwa: Bogactwo smaków i tradycji

Piwo jest jednym z najstarszych i najbardziej uwielbianych napojów alkoholowych na świecie. Jego różnorodność zaskakuje nawet najbardziej wymagających...

Czytaj Więcej

4 WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE PODRÓŻOWANIA Z DZIEĆMI

Nie mam dużego doświadczenia w podróżowaniu z dziećmi - ale jest to temat, o który często mnie pytają. Aby pomóc mi odpowiedzieć na niektóre z najczęstszych pytań i wątpliwości, poprosiłem znaną podróżniczkę Leigh Shulman, aby podzieliła się swoimi radami i wskazówkami w tym stanowisku dla gości.

Rozmawiałam z wieloma osobami, które chciałyby podróżować jako rodzina, ale martwią się, że jest to po prostu zbyt trudne, może nawet niesprawiedliwe dla ich dzieci. Podróże z dziećmi z pewnością mają swoje wyzwania, ale po dwóch latach podróży z moim mężem Noego i czteroletnią córką Lilą, odkryłam, że nagrody znacznie przewyższają wszelkie potencjalne wady.

1. Parent Comes Before Tourist

Ludzie kochają dzieci, a jeśli masz szczęście podróżować z jednym z nich, znajdziesz cokolwiek magicznego kurzu, który zetrą na tobie. Będziesz pierwszym, który wejdzie na pokład samolotu i autobusu. Łatwiej będzie ci poznawać ludzi. Będziesz bardziej akceptowany do społeczności, które mogłyby cię nie zaakceptować, gdybyś przybył sam.

Jestem przekonany, że Lila była naszym ambasadorem z Kuna Yala na Wyspach San Blas w Panamie. Lila biegała boso przez wioskę z innymi dziećmi, podczas gdy ja i Noe rozmawialiśmy z rodzicami. Tylko my byliśmy zaproszeni poza granicami turystycznego budownictwa mieszkaniowego.

2. Pakowanie światła wymaga wyobraźni

Widziałem, jak Lila zmieniała skały w walkie-talkie, a rośliny w pieniądze. Ma niewidzialnego przyjaciela o imieniu Bendy, który, szczerze mówiąc, przeraża mnie, bo jest skłonny rzucać się przez okna autobusu. Nie martw się jednak, że Bendy nieuchronnie skończy na naszym miejscu.

Pakowanie się dla dzieci wymaga odrobiny wyobraźni. Musisz zapewnić im rozrywkę na drodze. Dla Lili pakuję książkę do rysowania, lupę, żeby zobaczyć robaki (ona lubi robaki) i materiały plastyczne. Regularnie chodzimy na spacery na łono natury, aby zbierać pałeczki, muszelki, gąbki i liście, które później wykorzystamy w projektach artystycznych.

Udało mi się też znaleźć balony, które dobrze działają. Wysadzić jeden w powietrze, a ty masz coś do odbijania się jak piłka. Klej liście do niego, a ty masz wypchane zwierzę. Bąbelki też są ulubione. W ciągu kilku sekund od otwarcia butelki, znajdziesz się otoczony skakać, śmiejąc się dzieci, wszyscy walczą o obrót, aby pop półprzezroczyste stwory jak unoszą się na wietrze.

3. Bądź cierpliwy.

Nie zaprosiłbyś przyjaciela, który nienawidzi brudzić się na wędrówkę z tobą przez dżunglę i nie poprosiłbyś wegetarianina o hamburgera, ale jakoś łatwiej przeoczyć prosty akt zapytania naszych dzieci, co wolą.

Oczywiście, przyjaciółka zazwyczaj mówi wam wprost, czego chce, a wy rozstajecie się i robicie różne rzeczy. Z dzieckiem jest mniej okazji, by się rozstać, a więcej szans, że rzuci się na ziemię, kopiąc i krzycząc.

Kiedy Lila ma napady złości, próbuje mi coś powiedzieć. Aktorstwo może oznaczać, że jest głodna albo zmęczona. Może też oznaczać, że tęskni za babcią i dziadkiem albo nie chce już więcej podróżować. Staram się słuchać.

4. Dzieci są nieskończenie zdolne do przystosowania się

Dzieci radzą sobie i robią o wiele więcej, niż im się wydaje. Nie potrzebują stałego monitoringu i mogą wykazać się dużo większą cierpliwością, życzliwością i odpowiedzialnością niż my im przypisujemy.

Czy Lila jest smutna, że się pożegnała, gdy opuszczaliśmy to miejsce? Tak, ale każdy musi nauczyć się żegnać. Nauczyła się też chodzić w tłumie obcych ludzi i zamieniać ich w przyjaciół, nawet jeśli nie mają wspólnego języka.

To czasami jest dla mnie trudne. Chcę ją chronić przed zranieniem, ale smutek jest nieuniknioną częścią życia. Musiałam też porzucić myśl, że wiem co jest najlepsze i pozwolić Lili poruszać się po świecie trochę sama.

I czyż nie do tego właśnie dążymy wszyscy, dorośli i dzieci, kiedy wyjeżdżamy z domu w podróż?