Najnowsze artykuły

Rodzaje piwa: Bogactwo smaków i tradycji

Piwo jest jednym z najstarszych i najbardziej uwielbianych napojów alkoholowych na świecie. Jego różnorodność zaskakuje nawet najbardziej wymagających...

Czytaj Więcej

11 WSKAZÓWEK EKSPERTÓW DOTYCZĄCYCH WYBORU DOBREGO HOSTELU

Niesamowite hostele są zawsze trudne do zdobycia. W drodze, będziesz miał więcej momentów "ten hostel był meh" niż "wow! Ten hostel jest niesamowity, nigdy nie chcę wychodzić" momenty!

Schroniska są czymś więcej niż tylko fizycznym miejscem.

Zatrzymałem się na wysypiskach, gdzie dobrze się bawiłem, ze względu na tamtejszych ludzi.

A ja byłam w niesamowitych, pięknych hostelach, które nudziły mnie na śmierć.

Schroniska to atmosfera. To połączenie zaplecza, personelu, udogodnień i ludzi sprawia, że hostel jest najlepszym hostelem na świecie.

Chociaż nie zawsze można przewidzieć ludzi, ale można przynajmniej zwiększyć swoje szanse na lądowanie w hostelu, że nigdy nie chcesz opuścić.

Próbując wybrać dobry hostel, oto moja rada, co należy wziąć pod uwagę, gdy szukasz swojego następnego w oparciu o ponad dekadę doświadczenia i tysiące hosteli:

1. Taniej nie zawsze jest lepiej

Podróżujący z budżetem mają naturalną skłonność do podróżowania z najtańszą rzeczą dookoła. Nie próbuj jednak oszczędzać tylko po to, by zaoszczędzić jednego dolara. Super tanie hostele są często nieczyste, łóżka niewygodne, prysznice brudne, a poduszki cieńsze niż supermodelka. Zapłać dodatkowego dolara lub dwa za ładniejsze i czystsze wykopaliska. Twoje ciało będzie ci wdzięczne.

2. Dostaniesz śniadanie.

Jedna rzecz, której nienawidzę w hostelu w Europie to fakt, że śniadanie to często tosty, jajka i kawa. I zaczyna się o 7 rano (i kończy się też wcześnie)! Nie jestem pewien, kim są podróżnicy, że wiedzą, ale nigdy nie wiedziałem, że ktokolwiek budzi się tak wcześnie, nawet na dobre śniadanie.

Poszukaj miejsca z przyzwoitym śniadaniem (tzn. więcej niż tost) lub przynajmniej takiego, które zaczyna się i kończy, gdy ludzie się już obudzą (śniadania, które zaczynają się około 8 rano, zazwyczaj kończą się późno). Śniadanie to także świetny sposób na załadowanie się na przekąski na resztę dnia, a tym samym zmniejszenie budżetu na jedzenie.

Nie jest to dla mnie reguła łamiąca zasady, ale myślę, że to ważne dla hostelu, aby zjeść śniadanie, jeśli mają na to miejsce w kuchni.

3. Późno wymeldować się

Nigdy nie zatrzymuj się w hostelu z godziną kasy przed 10 rano. Najlepsze hostele mają godziny kasy 11 rano, a te naprawdę dobre pozwalają wymeldować się w południe. Sen jest cenny w drodze, bo rzadko się go dostaniesz. Schroniska z późną godziną kasy rozumieją to i często są bardziej zrelaksowane i chłodniejsze środowiska. Jest po prostu coś nie tak z hostelem, który prosi cię o spakowanie się i wymeldowanie tak wcześnie rano.

Z drugiej strony, lubię hostele, które mają elastyczne godziny zameldowania. Wiele z nich nie pozwala się zameldować przed godziną 14.00, ale ja lubię te, które mówią "OK, łóżko jest gotowe". Wejdźcie teraz!" (Chciałbym, żeby więcej hosteli to zrobiło.)

4. Prysznice z przyciskami

Zwykle mówię "nie" dla pryszniców z przyciskami. Są one irytujące i często nie mają ciśnienia wody. Woda wyłącza się w połowie mydlenia i jest to trochę kłopotliwe. Historycznie, moja zasada jest taka, że jeżeli w hostelu jest prysznic z przyciskami, to ja tam nie zostaję.

Nie biorę długich pryszniców - i myślę, że ty też nie powinieneś - bo to ważne, żeby oszczędzać wodę, ale, człowieku, prysznic z przyciskami jest irytujący!

5. Szafki

To zaskakujące, ale byłem w hostelach, które nie mają szafek i nie obciążają cię za nie. W dzisiejszych czasach, szafki powinny być standardowe. Nigdy nie powinieneś płacić za ochronę. To dla mnie złamanie umowy, zwłaszcza, że podróżuję z elektroniką. Jeśli nie jesteś pewien, co do sytuacji w szafkach, przejrzyj recenzje hostelu, aby zobaczyć, co ludzie mówią. Zawsze lepiej być bezpiecznym niż przepraszać!

To jest dla mnie złamanie umowy. Nie ma szafki = nie ma pobytu.

6. Darmowy Internet

Byłbyś zaskoczony, że istnieje wiele hosteli na świecie, które nadal pobierają opłaty za Internet. Chociaż Internet nie jest koniecznością dla wszystkich podróżnych, hostel z darmowym Wi-Fi jest zawsze plusem. Unikałbym jednak korzystania z darmowych terminali komputerowych, ponieważ nigdy nie można mieć pewności, czy na komputerze jest jakieś złośliwe oprogramowanie lub szkodliwe oprogramowanie szpiegowskie.

Ponadto, jeśli łączysz się z darmowym Wi-Fi z własnego smartfona lub laptopa należy rozważyć zakup VPN, aby utrzymać swoje dane prywatne (zwłaszcza jeśli robisz jakieś bankowości internetowej).

7. Pasek

Bary nie są zbyt wiele, i jest wiele wspaniałych hosteli bez nich, ale stanowią one doskonałe miejsce do spotkań towarzyskich z innymi gośćmi hostelu. Zazwyczaj, jeśli hostel ma bar, kładą duży nacisk na to, aby ludzie tam przebywający dobrze się bawili, wchodzili w interakcje i byli odświętni.

Jeśli nie mają one baru, upewnij się, że organizują zajęcia i imprezy, aby ludzie mogli się spotkać. W hostelach panuje atmosfera towarzyska. Jeśli chcesz mieć miejsce, w którym nikt nie wchodzi w interakcje, zatrzymaj się w hotelu!

8. Wspólny obszar

Jeśli hostel nie ma baru, powinien mieć duży wspólny obszar (najlepiej ma oba). Najlepsze hostele to te, które dają podróżnym miejsce do spędzania czasu wolnego i spotkań towarzyskich. Strefy wspólne ułatwiają interakcję i pomagają podróżującym samotnie łatwiej poznać ludzi. Najlepsze hostele, w których kiedykolwiek mieszkałam, zawsze miały niesamowitą przestrzeń wspólną.

9. Zajęcia zorganizowane

Naprawdę dobre hostele organizują również zajęcia takie jak wycieczki piesze, raczki barowe, grillowanie, czy cokolwiek innego, co zbliża ludzi do siebie.

10. Kompetentny personel

Pracownicy robią każdy biznes, a kiedy uważam, że personel hosteli jest pomocny, kompetentny i przyjazny, lubię to miejsce dużo lepiej. Hostel jest jak dom, a ty chcesz, aby ludzie tam witali cię jak dawno zaginionego członka rodziny. Nigdy nie rozumiałem, dlaczego hostele nie uznają, że bycie hostelem nie polega na byciu tanim miejscem pobytu, lecz na tworzeniu ciepłego środowiska.

11. Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja

Miejsce, w którym znajduje się hostel, będzie miało ogromny wpływ na Twoje doświadczenie. Jeśli będziesz musiał spędzić godzinę w środkach transportu publicznego tylko dojeżdżając i wyjeżdżając z hostelu za każdym razem, gdy będziesz jechał do miasta, skończysz tracąc wiele czasu na podróż. Najlepsze hostele są blisko akcji, więc możesz po prostu wyjść za drzwi i rozpocząć przygodę. To lub hostele są tak odległe, że samo przebywanie tam jest przeżyciem samym w sobie. Ale po prostu niewygodnie na obrzeżach miasta? To jest po prostu niewygodne.

Hostel nie musi mieć wszystkich tych rzeczy, które wymieniłem, ale powinien mieć większość. Schronisko bez większości z tych rzeczy nie rozumie, kim są jego goście i czego chcą. Rozumiem, że wiele różnych osób przychodzi przez hostele z różnymi potrzebami. Hostel nie musi być idealny. Chciałbym mieć czystą kuchnię, ale to nie jest łamiące umowę. Pokój w akademiku nie jest zamknięty? Po to jest szafka. Prysznice w hostelu są zawsze brudne, dlatego noszę w nich klapki. Nie szukam 5-gwiazdkowego kurortu, tylko podstawowego zabezpieczenia i komfortu.

Co czyni hostele świetne są ludzie, a nawet najgorsze hostele będą świetne, jeśli spotkasz dobrych ludzi. Ale usuwając ludzi z równania, szukam hosteli, które mają niektóre z powyższych cech w nich. Schroniska, które wiedzą, co chcesz jako podróżnik są tam, aby zwiększyć swoje doświadczenie podróży, a nie po prostu wziąć pieniądze od Ciebie w zamian za łóżko. Wolałbym zatrzymać się w miejscu, które szuka, aby upewnić się, że mam dobry czas.

A żeby znaleźć te miejsca? Czytam! Kiedy wybieram hostele, patrzę na opinie użytkowników, zdjęcia, udogodnienia i oceny gwiazd na stronach takich jak Hostelworld.

Zobacz, co mówią twoi koledzy podróżni.

Zgoda co do tego, że będzie to całkiem niezłe miejsce.

Wybierz hostel, z którym zgadza się większość podróżujących, jest niesamowity.