Najnowsze artykuły

Rodzaje piwa: Bogactwo smaków i tradycji

Piwo jest jednym z najstarszych i najbardziej uwielbianych napojów alkoholowych na świecie. Jego różnorodność zaskakuje nawet najbardziej wymagających...

Czytaj Więcej

Monety bulionowe: cena zakup, inwestycja

Monety bulionowe są popularną alternatywą dla zakupu sztabek złota. Wiele inwestorów decyduje się właśnie na ich zakup, ceniąc sobie walory estetyczne monet, ale także ich łatwość w zweryfikowaniu pod kątem autentyczności. Wybierają je osoby doświadczone, jak i te, które dopiero zaczynają tego typu inwestycje.

Monety bulionowe określane są również jako inwestycyjne albo lokacyjne. Są to monety bite w celach lokaty kapitału, nazywanego bulionizmem. Wykonuje się je z metali szlachetnych, w szczególności ze złota natomiast ich waga podawana jest w uncjach. Występują w wielu wariantach masowych, niekiedy nawet do 1 kilograma. Oprócz wagi znajduje się na nich oznaczenie kruszcu, jego próba i rok. Nie mają one przeważnie nominału, gdyż ich wartość zależy od wartości kruszcu, z jakiego są zrobione. Mogą być one nie tylko ze złota, ale także ze srebra, platyny albo palladu.

Gdzie kupić złote monety bulionowe?

Możliwości jest kilka, aczkolwiek nie z każdej oferty warto skorzystać. Powinniśmy pamiętać, aby nie kupować monet bulionowych u nieznanych i niesprawdzonych jubilerów, czy też przy pomocy serwisów aukcyjnych online. Takie miejsca oczywiście kuszą nas korzystnymi ofertami, aczkolwiek często pojawiają się na nich nieautentyczne produkty. Monety bulionowe możemy również zakupić w oddziałach Narodowego Banku Polskiego, co ważne ich oferta jest ograniczona. Ponadto znajdują się również w ofercie dealerów specjalizujących się zarówno w ich sprzedaży, ale także produkcji, jak i skupie złota inwestycyjnego. Sprzedażą monet bulionowych zajmuje się na przykład Mennica Polska, czyli renomowany dostawca złota, działający w tej branży już od 250 lat. Monety bulionowe możemy zakupić zarówno w punktach stacjonarnych, jak i przy pomocy Internetu. Taki zakup jest wygodny, aczkolwiek warto wybrać zaufanego sprzedawcę. W Internecie znajdują się nie tylko oferty z rynku wtórnego znajdujące się na serwisach aukcyjnych, lecz także oferty wiarygodnych dealerów, którzy także oferują swoje produkty poprzez Internet. Monety inwestycyjne mogą do nas trafić poprzez kuriera albo też możemy je odebrać u siedziby sprzedawcy. Jeśli chcemy podjąć się inwestycji w monety bulionowe, rozważnie wybierzmy sprzedawcę. Ważne jest nie tylko to aby był on zaufany, ale także, aby oferował atrakcyjne ceny. Najbezpieczniejszym sposobem na taką inwestycję jest zakup od dealera, dzięki czemu będziemy mieli pewność, co do autentyczności kupionego przez nas produktu. Dealerzy są to rzetelni sprzedawcy oferujący jedynie autentyczne monety, cieszący się dużym zaufaniem wśród swoich klientów. Mennica Polska oferuje monety z gwarancją odkupu, jest to ciekawa propozycja. W razie potrzeby nie będziemy musieli szukać nabywcy, aby spieniężyć inwestycję.

moneta bulionowa

Czy monety bulionowe to dobra inwestycja?

Zakup złotych monet bulionowych jest bardzo opłacalnym rozwiązaniem. Aktualnie złoto jest najlepszym sposobem na przechowywanie naszych oszczędności. Kruszec ten zyskał uznanie zwłaszcza w okresach inflacji i kryzysów. Niestety siła nabywcza pieniądza nie jest ciągle taka sama i waha się. Nawet kiedy ona drastycznie spada, a nasze oszczędności maleją, złoto w dalszym ciągu jest tak samo cenne. Co ważne, od 1970 roku cena uncji złota wzrosła z 38 dolarów do 1250 dolarów, natomiast wartość samego dolara spadła nawet 6- krotnie. Tak samo sytuacja wygląda ze złotówką. Spadek wartości pieniądza ma powiązanie z masowym drukowaniem pieniędzy przez państwo, a także przyzwoleniem polityków na „tworzenie pieniędzy z niczego” przez banki komercyjne. Złoto zawsze stanowiło doskonałe zabezpieczenie przed nadciągającą inflacją. Zdaniem ekspertów zakup sztabek czy też właśnie złotych monet inwestycyjnych uznawany jest za jedna z najskuteczniejszych metod na zabezpieczenie swoich oszczędności przed inflacją, która może w końcu eksplodować. Przystosowuje ono swoją wartość do podaży pieniądza i podrożeje. Inwestycja w złoto jest także dobrym sposobem oszczędzania na emeryturę. Warto pamiętać, że osoba decydująca się na nabycie monet bulionowych podlega zwolnieniu z podatku VAT od zysku. Złoto inwestycyjne jest zwolnione z tak zwanego podatku Belki. Jeśli chodzi o monety bulionowe bite z innych kruszców, są one uznawane za metale przemysłowe, a więc zostały objęte obowiązkiem podatku VAT.