Najnowsze artykuły

Rodzaje piwa: Bogactwo smaków i tradycji

Piwo jest jednym z najstarszych i najbardziej uwielbianych napojów alkoholowych na świecie. Jego różnorodność zaskakuje nawet najbardziej wymagających...

Czytaj Więcej

7 WSPÓLNYCH MITÓW PODRÓŻNICZYCH, KTÓRE SĄ ZŁE

Mit #1: Podróżowanie jest drogie

Nomadyczny turysta plecakowy stojący na szczycie góry podekscytowany
Wszystko kosztuje trochę pieniędzy - i to również podróże. Ale pomysł, że podróże to tylko fantazyjne wycieczki, kurorty przy plaży i luksusowe wille, jest już nieaktualny. Tradycyjnie, subtelny język marketingu sprawiał, że wszyscy wierzyli, że "fajne wakacje to drogie wakacje".

Po dziesięcioleciach bombardowania przez te podstępne kampanie reklamowe, nasza zbiorowa świadomość nadal utożsamia podróżowanie z luksusem. Cholera, ja też w to wierzyłem.

Ale faktem jest, że nie potrzebujesz funduszu powierniczego ani wysokopłatnej pracy, aby odbyć niesamowitą podróż.

Musisz się nauczyć, jak zaplanować podróż.

Będziesz musiał zaoszczędzić pieniądze.

Ale nie musisz być bogaty, żeby podróżować. Musisz tylko być kreatywny i mieć właściwe priorytety.

I można to zrobić nawet za minimalną stawkę. Oczywiście, oszczędzanie na podróże może trwać dłużej i być może trzeba będzie się poświęcić, ale jeśli chce się podróżować - czy to przez dwa tygodnie, czy dwa lata - można znaleźć sposób, aby to zrobić.

Mit #2: Podróżnicze karty kredytowe zrujnują twój wynik kredytowy

Dużo i dużo kart kredytowych w stosie
Nie mogę policzyć liczby wolnych lotów i pobytów w hotelach, które miałem przez lata. Zbierając punkty i mile, mogłem podróżować za ułamek ceny, która w przeciwnym razie kosztowałaby mnie mnóstwo pieniędzy, otwierając tony możliwości na tanie podróże.

Ty też możesz to zrobić.

Podróżnicze hakerstwo to sztuka używania podróżnych kart kredytowych do zbierania punktów i mil, które można następnie zamienić na darmowe podróże - a wszystko to przy użyciu zwykłych wydatków. Żadnych dodatkowych zakupów. Żadnego przeskakiwania przez luki prawne. Po prostu zarabiasz na darmowe podróże, umieszczając swoje noce na randki, artykuły spożywcze, gaz i inne regularne wydatki na karcie podróżnej.

Podczas ubiegania się o kartę kredytową spowoduje tymczasowy spadek wyniku finansowego, który zostanie skorygowany w ciągu dwóch miesięcy, jeśli nadal będziesz spłacać swoje rachunki. Jeśli nie zamierzasz dokonać ogromnego zakupu (np. kupić domu) w najbliższej przyszłości, ten drobny dip nie będzie miał na Ciebie wpływu. Wystarczy, że umieścisz aplikacje (jeśli ubiegasz się o wiele kart) i nie zobaczysz trwałego negatywnego wpływu na swoją ocenę kredytową.

Mam kilkanaście kart kredytowych (choć aktywnie korzystam tylko z trzech) i ocenę kredytową 797 na 850. Dopóki co miesiąc spłacasz swoją kartę, nie musisz się martwić.

Jaki jest sens zdobywania punktów kredytowych, jeśli się ich nie używa?

Mit #3: Couchsurfing jest niebezpieczny.

Młoda kobieta śpiąca na kanapie, kozetka dookoła świata
Couchsurfing jest aplikacją gospodarki dzielonej, która ułatwia wymianę kulturalną. Miejscowi oferują wolną przestrzeń w swoim domu (czasem tylko kanapę), z której podróżni mogą korzystać, aby następnie zwiedzić miasto i dowiedzieć się o miejscu, do którego się udają.

Choć pobyt w obcym domu może nie być dla wszystkich, to jednak jest to bezpieczny i przyjemny sposób podróżowania (nie wspominając o przystępnej cenie). Podobnie jak Airbnb, gospodarze Couchsurfingu mają recenzje i profile, które możesz przeczytać, by upewnić się, że przebywasz z kimś, z kim czujesz, że się dogadasz. To naprawdę nie różni się wiele od Airbnb (z wyjątkiem tego, że jest darmowe!).

Oczywiście, jeśli nie jesteś gotowy na pobyt z nieznajomym, możesz skorzystać z aplikacji, aby spotkać się z ludźmi na zajęcia, takie jak posiłek, kawa, czy wizyta w muzeum. Jest to świetny sposób na skorzystanie z aplikacji bez konieczności przebywania z kimś.

Tak długo, jak używasz zdrowego rozsądku, czytasz recenzje i ufasz swojemu wnętrzu, będziesz mógł bezpiecznie korzystać z aplikacji, oszczędzając pieniądze i dobrze się bawiąc. Są rodziny, które goszczą ludzi, samotne kobiety, które goszczą tylko kobiety, a także emigranci, którzy chcą połączyć się z innymi obcokrajowcami.

Zarówno zespół jak i ja korzystaliśmy z tej strony dziesiątki i dziesiątki razy. Jest to tętniąca życiem społeczność i całkowicie bezpieczna. Ponieważ, w przeciwieństwie do tego, co donoszą media i wiadomości, nie każdy tam jest tajnym mordercą szukającym swojej kolejnej ofiary. Większość ludzi to dobrzy, mili ludzie, którzy chcą się zaprzyjaźnić i nauczyć nowych rzeczy. Nie pozwól, aby strach ograniczał twoje możliwości.

Mit #4: Autostop zabije cię

Zabawny znak autostopu z USA
Autostop to stosunkowo powszechny sposób podróżowania w wielu krajach na całym świecie. Był to również powszechny (i bezpieczny) sposób podróżowania w USA i Kanadzie przez długi czas.

Pomysł, że autostop jest niebezpieczny, pochodzi z lat 50-tych XX wieku, kiedy to FBI prowadziło kampanię strachu, aby skłonić ludzi do zaprzestania tej praktyki, częściowo dlatego, że działacze na rzecz praw obywatelskich jeździli autostopem na wiece. Kampania FBI na stałe wpisała się w świadomość ludzi, że autostop jest niebezpieczny, twierdząc, że większość autostopowiczów to mordercy.

W połączeniu z popychaną przez media narracją, że świat jest niebezpieczny, autostop nadal jest postrzegany jako działanie niebezpieczne - nawet jeśli nie jest.

Mój przyjaciel jechał autostopem solo po Stanach Zjednoczonych.

Kristin z Be My Travel Muse jechała autostopem po Chinach

Jechałem autostopem po Europie, Karaibach i Ameryce Środkowej i spotkałem przy tym wspaniałych, interesujących ludzi.

Autostop, jak Couchsurfing, polega na użyciu zdrowego rozsądku. Zanotować tablice rejestracyjne, mieć telefon w razie nagłego wypadku i podróżować z przyjacielem, jeśli nie czujesz się komfortowo jadąc samotnie. I pamiętaj, nie musisz wsiadać do żadnego samochodu, który się zatrzymuje. Kieruj się własnym osądem i podążaj za instynktem, a poznasz wiele ciekawych osób, zachowując przy tym bezpieczeństwo.

Mit #5: Podróżowanie jest niebezpieczne dla kobiet

Samica koczowniczka podróżująca samotnie po świecie
Podczas gdy zarówno mężczyźni, jak i kobiety stoją w obliczu zagrożeń na drodze, kobiety często napotykają na dodatkowe zagrożenia, które wymagają ostrożności i świadomości. Nie oznacza to jednak, że kobiety muszą pozostać w domu lub jechać tylko do superbezpiecznych miejsc.

Podejście "jeśli krwawi, to prowadzi" do raportowania na przestrzeni lat uwydatniło tylko negatywne historie podróżniczek. Ten styl raportowania wzmacnia pogląd, że świat jest tak przerażający, że samotne podróże kobiet są bardzo, bardzo niebezpieczne i należy ich unikać.

Na szczęście to wcale nie jest prawdą. Masz większe szanse, że wpadniesz pod autobus, niż że skończysz jak w filmie Taken.

W dzisiejszych czasach do wszystkich zakątków świata, w tym do krajów, które nie mają sobie równych, podróżują tony potężnych, niezależnych twórczyń. Cholera, wiele z nich jest bardziej odważnych ode mnie!

Mit 6: Podróże budżetowe są możliwe tylko dla osób młodych i samotnych

Rodzina podróżująca razem po świecie i pozująca przed górami
Zbyt wiele osób uważa, że podróżowanie jest czymś, co można robić tylko wtedy, gdy jest się młodym lub samotnym. To nie może być dalsze od prawdy.

Rozumiem, że gdy jest się starszym, można chcieć więcej luksusu niż taniego backpackera. A ja wiem, że podróże rodzinne wymagają więcej planowania niż podróże indywidualne. Ale podróżowanie nie jest wyłącznie celem młodych.

Pod koniec dnia, wiek nie ma znaczenia. Widziałem rodziny i seniorów podróżujących z plecakiem po całym świecie, przebywających w hostelach, czy jeżdżących samochodami kempingowymi.

Nie musisz być ograniczony wiekiem lub statusem związku.

Te podróżujące mity pochodzą z lat indoktrynowania z przekonaniem, że podróże muszą być drogie, a świat jest przerażający.

To nie może być dalsze od prawdy.

Dzięki małym badaniom odkryjesz, że podróżowanie po świecie jest o wiele bezpieczniejsze - i o wiele bardziej przystępne cenowo - niż większość ludzi uważa.

Mit #7: Nie możesz pracować za granicą.

Pracując na jachcie podczas podróży
Często myślimy o pracy za granicą jako o trudnym procesie, który nie jest wart wysiłku. To coś, co wymaga wywiadów, wiz i wypolerowanego życiorysu.

To nieprawda, jak na pracę, którą dostaniesz jako podróżnik.

Jeśli chcesz pracować i jesteś elastyczny co do tego, co chcesz robić, możesz znaleźć zatrudnienie prawie wszędzie. Możesz dostać urlop w pracy w takich krajach jak Australia czy Nowa Zelandia, zostać au pair, uczyć angielskiego, a nawet wolontariuszem w zamian za pokój i wyżywienie.

Jasne, możesz nie dostać fantazyjnej i dobrze płatnej pracy. Ale jeśli twoim priorytetem jest podróżowanie, to jakie to ma znaczenie?

Gospodarstwa rolne, szkoły, bary, restauracje, kawiarnie i przemysł turystyczny prawie zawsze poszukują personelu - szczególnie w obszarach o sezonowym napływie turystów. Nie będziesz się bogaty, ale będziesz mógł zobaczyć świat.

Te podróżnicze mity pochodzą z lat indoktrynowania z przekonaniem, że podróże muszą być drogie, a świat jest przerażający.

To nie może być dalsze od prawdy.

Dzięki małym badaniom odkryjesz, że podróżowanie po świecie jest o wiele bezpieczniejsze - i o wiele bardziej przystępne cenowo - niż większość ludzi uważa.