Najnowsze artykuły

Rodzaje piwa: Bogactwo smaków i tradycji

Piwo jest jednym z najstarszych i najbardziej uwielbianych napojów alkoholowych na świecie. Jego różnorodność zaskakuje nawet najbardziej wymagających...

Czytaj Więcej

12 RZECZY, KTÓRE POWIEDZIAŁBYM KAŻDEMU NOWEMU PODRÓŻNEMU.

Nadzieja. Strachu. Podniecenie. Podróżowanie po raz pierwszy wywołało falę emocji.

Kiedy wyjechałam w pierwszą podróż dookoła świata, nie wiedziałam, czego się spodziewać.

Teraz, z piętnastoletnim doświadczeniem w podróżowaniu pod moim pasem, wiem lepiej. Podróżowanie jest dla mnie teraz drugą naturą. Ląduję na lotnisku i po prostu jadę na autopilocie.

Ale wtedy byłem tak samo zielony jak oni.

Aby zrekompensować sobie brak doświadczenia, podążałem za przewodnikami i zmoczyłem nogi, wybierając się na zorganizowane wycieczki. Byłem młody i niedoświadczony i popełniłem wiele błędów podczas podróży dla początkujących.

Wiem, jak to jest być na początku i mieć umysł pełen pytań, obaw i trosk.

Więc, jeśli jesteś nowy w podróży i szukasz rad, które pomogą ci się przygotować, oto 12 wskazówek, które powiedziałbym nowemu podróżnikowi, aby pomóc mu uniknąć niektórych z moich wczesnych błędów:

1. Nie bójcie się

Strach jest silnym czynnikiem odstraszającym. Skok w nieznane jest przerażający, ale pamiętaj: nie jesteś pierwszą osobą, która podróżuje po świecie. Nie odkrywasz nowych kontynentów i nie odkrywasz niezbadanych terytoriów.

Jest tam dobrze zużyty szlak turystyczny i ludzie, którzy pomogą Ci go poprowadzić. Jeśli miliony ludzi mogą każdego roku podróżować po świecie, Ty też możesz.

Jesteś tak samo zdolny jak każdy inny. Przecież to ty zrobiłeś najtrudniejszą część: zdecydowałeś się pojechać. Odwaga w podjęciu tej decyzji jest najtrudniejszą częścią.

Popełniasz błędy. Wszyscy to robią. Ale to jest część tego doświadczenia.

Będzie mnóstwo ludzi, którzy ci pomogą. Będziesz zszokowany tym, jak pomocni i mili są ludzie. Będziesz miał przyjaciół, przeżyjesz i będziesz lepszy.

2. Don't Live by Your Guidebook

Poradniki są przydatne do ogólnego przeglądu miejsca docelowego. Są świetnym sposobem na poznanie podstaw i zapoznanie się z miastami i krajami, które planujesz odwiedzić. Ale nigdy nie znajdziesz w nich najnowszych atrakcji poza trasą, barów i restauracji.

Aby uzyskać najświeższe informacje (jak również porady od osób z zewnątrz), skontaktuj się z mieszkańcami. Korzystaj z serwisów takich jak Meetup.com lub Couchsurfing, aby połączyć się bezpośrednio z miejscowymi i emigrantami, aby uzyskać suggesitons, porady i wskazówki, które pozwolą Ci jak najlepiej wykorzystać Twoją podróż.

Dodatkowo, zapytaj innych podróżnych, których spotykasz lub personel Twojego hotelu/hostelu. Odwiedź również miejscową komisję turystyczną. Jest to mnóstwo informacji, które często są pomijane.

Krótko mówiąc, skorzystaj z przewodnika, który pomoże Ci stworzyć podstawy Twoich planów, ale wypełnij szczegóły aktualnymi informacjami od lokalnych mieszkańców.

Możesz również korzystać z blogów turystycznych, aby uzyskać wskazówki dotyczące planowania, ponieważ są one częściej aktualizowane niż przewodniki.

3. Podróżuj powoli

Jest to coś, czego większość nowych długoterminowych podróżników uczy się w trudny sposób (także ja).

Wiem, że kuszące może być spakowanie się w jak największej liczbie miast i zajęć. (Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli masz tylko kilka tygodni wakacji).

Ale spieszenie się z miasta do miasta co drugi dzień sprawia, że jesteś zmęczony i zestresowany. Przeżyjesz wiatr aktywności, z których większość pozostanie rozmyta, gdy spojrzysz na to z perspektywy czasu. Pewnie, będziesz miał kilka świetnych zdjęć do Instagramu, ale czy naprawdę dlatego podróżujesz?

Podróże to jakość, nie ilość. Nie martw się o to, ile widzisz. Nie przejmuj się tym, że starasz się zaimponować ludziom ilością odwiedzonych krajów. Zwolnij i pochłaniaj swoje cele podróży. Nauczysz się więcej, będziesz się tym bardziej cieszyć i będziesz miał o wiele bardziej niezapomniane wrażenia.

Jeśli chodzi o podróże, mniej znaczy więcej. (Dodatkowo, powolne podróżowanie pomaga obniżyć koszty transportu. Taniej jest jechać wolno!)

4. Pakuj Światło

Kiedy pojechałem na Kostarykę w 2003 roku, przywiozłem torbę wypełnioną mnóstwem rzeczy: buty i spodnie turystyczne, kurtkę polarową, za dużo odzieży i mój ciężar ciała w kosmetykach. A wszystko to siedziało w mojej torbie, w większości nieużywanej.

Pakowałam się na "na wszelki wypadek" i "co by było, gdyby", a nie rzeczywistość mojej podróży.

Choć kuszące może być przynoszenie więcej niż potrzeba "na wszelki wypadek", pamiętaj o tym: możesz kupić rzeczy w drodze. Skarpetki, szampon, kurtki, nowe buty - to wszystko znajdziesz w aboradach. Nie ma potrzeby przynoszenia wszystkiego i zlewu kuchennego.

Więc, zapakujcie światło. Będziesz miał mniej do noszenia, oszczędzając sobie kłopotów i stresu związanego z noszeniem ogromnego plecaka przez wiele tygodni (lub miesięcy) na koniec.

Jeśli nie idziesz w zimne miejsce, wystarczy worek o pojemności około 40 litrów. Torby tego rozmiaru są łatwiejsze do przenoszenia, nie są zbyt nieporęczne i mogą zmieścić się na Twoim locie jako bagaż podręczny tylko w razie potrzeby (ogromna zaleta, jeśli chcesz zaoszczędzić sobie bólu głowy).

Oto wszystko, co musisz wiedzieć, aby pomóc znaleźć idealną torbę na swój budżet i podróż.

5. Zdobądź ubezpieczenie podróżne

Niezależnie od tego, czy jesteś weteranem podróży, czy zupełnie nowym plecakiem, nie opuszczaj domu bez upewnienia się, że jesteś chroniony na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Jak dowiedzieliśmy się podczas pandemii COVID-19, nagłe awarie mogą pojawić się znikąd.

Zgubiłem mój bagaż. Uderzyłem w bębenek w Tajlandii. Zostałem zabity nożem w Kolumbii.

Miałem przyjaciela, który złamał mi kości, musiałem lecieć helikopterem z Amazonii albo odlecieć z powodu nagłej śmierci.

Takie rzeczy się zdarzają.

Aby mieć pewność, że jesteś chroniony, wykup ubezpieczenie podróżne.

Nigdy nie wychodzę z domu bez niego, bo wiem, jak szybko sprawy mogą potoczyć się na boki.

Nigdy nie wiesz, co może się stać. Droga jest pełna niepewności. Upewnij się, że jesteś chroniony. To również da ci spokój ducha i pomoże w podróży.

6. Przynieś telefon. (i zdobądź lokalne karty SIM)

Posiadanie telefonu z danymi oznacza, że możesz na bieżąco sprawdzać wskazówki, dokonywać rezerwacji i kontaktować się ze służbami ratunkowymi, jeśli coś się stanie.

Pewnie, w dzisiejszych czasach wszędzie jest darmowe wifi, więc kupno lokalnej karty SIM do transmisji danych może wydawać się stratą pieniędzy (zwłaszcza jeśli masz naprawdę napięty budżet), ale posiadanie tego natychmiastowego dostępu do danych w roamingu może uratować Ci życie.

Jeśli jesteś z USA i podróżujesz krócej niż 3 miesiące, T-Mobile ma niezawodne plany dotyczące danych. Kolejną świetną opcją jest też Google Fi.

Dodatkowo, posiadanie telefonu ułatwia łączenie się i utrzymywanie kontaktu z spotykającymi się podróżnikami.

Mówiąc wprost: posiadanie telefonu jest naprawdę pomocne w dzisiejszych czasach.

Po prostu nie trzymaj się go cały czas.

7. Idź z Flow

Kiedy każdy dzień jest zaplanowany i są plany zajęć do wykonania, będziesz się stresować. Bardzo zestresowany. Będziesz się spieszyć i być nieszczęśliwy, jeśli w twoim dobrze ułożonym planie zajęć pojawią się jakieś usterki.

I będzie czkawka. I usterki. I wszelkiego rodzaju niedogodności, zarówno poważne, jak i drobne. Życie na drodze nie zawsze idzie zgodnie z planem - co jest zarówno zabawne, jak i frustrujące.

Kiedy planujesz za dużo, nie ma miejsca na szczęśliwe wypadki w podróży. Nie ma tu miejsca na spontaniczny wybór, na wprowadzanie nowych informacji i porad, których się uczysz.

Kiedy robisz swój plan, upewnij się, że jest on elastyczny. Naucz się iść z przepływem. Zaplanuj jedną lub dwie czynności i pozwól, aby reszta dnia się wydarzyła.

Będzie to bardziej przyjemne i mniej stresujące doświadczenie. Będziesz zaskoczony tym, co się stanie.

Bądź elastyczny. Pozwól, aby życie rozwijało się tak, jak powinno.

8. Przynieś trochę dodatkowych pieniędzy

Podróże nie są tak drogie, jak wiele osób uważa, ale trzeba stworzyć budżet, który będzie odpowiadał ich potrzebom. Sekretem długoterminowych podróży jest inteligentne zarządzanie pieniędzmi.

Jednakże, zawsze przeceniasz kwotę, której potrzebujesz. Nigdy nie wiadomo, co może pojawić się na drodze. Przecież nie spędziłeś całego tego czasu oszczędzając każdy grosz i zostając w domu, aby pominąć te raz w życiu czynności?

Może chcesz spróbować skoku na bungee lub odkryć niesamowitą restaurację, której nie możesz pominąć. A może spotkasz kilku fajnych ludzi i zdecydujesz się całkowicie porzucić swój plan.

Nieważne, jak dobrze zaplanujesz, zawsze może pojawić się coś, co wytrąci Twój budżet z równowagi.

To dobrze.

Po prostu wyjdź z domu z małym dodatkiem. Jeśli planujesz, że będziesz potrzebował 2000 dolarów, przynieś 2500 dolarów. To da ci bufor na nagłe wypadki i spontaniczność.

9. Pamiętaj, że wszyscy są w Same Boat

Trzeba mieć odwagę rozmawiać z nieznajomymi, kiedy jesteś nowy w podróży, zwłaszcza jeśli jesteś introwertykiem jak ja. Co ty na to? Czy możesz po prostu zaprosić ludzi, żeby do ciebie dołączyli? A co jeśli skończysz sam?

To są wszystkie pytania, które miałem, kiedy po raz pierwszy zacząłem podróżować. Dobre wieści? Wszyscy są w tej samej łodzi. Dookoła ciebie są inni samotni podróżnicy, którzy szukają przyjaciół. Oni też chcą poznać nowych ludzi.

Chociaż jest kilka sztuczek, które pomogą ci poznać ludzi, w większości sprowadzają się one do powiedzenia "cześć" i zrobienia pierwszego kroku. Potem wszystko inne wpadnie na swoje miejsce. Nie masz nic do stracenia, a przy okazji - w ten sposób pokonasz swoją nieśmiałość, nawiążesz nowe przyjaźnie i poczujesz się lepiej w rozmowie.

10. Bądź przedsiębiorczy

Jedyny czas, w którym się rozwijamy, to czas, kiedy jesteśmy poza naszymi strefami komfortu. A w podróży chodzi o wzrost. Nie oznacza to, że musisz robić niebezpieczne rzeczy, ale że musisz się wypchać poza to, do czego jesteś przyzwyczajony.

Wędrówki, nurkowanie po niebie, jedzenie nowego jedzenia, biwakowanie, wspinaczka skalna, autostop - cokolwiek podejmujesz ryzyko, jest w 100% w porządku. Każdy ma inne zainteresowania i poziom tolerancji. Pchajcie swoje. Może to być przerażające i niewygodne w tym czasie, ale będziesz zadowolony, że zrobiłeś to później.

Rzuć sobie wyzwanie. Spróbuj nowych rzeczy. Odejdziesz bardziej pewny siebie.

11. Dobrze jest zmienić swój umysł

Jeśli nienawidzisz jakiegoś miasta, wyjedź i idź do innego. Jeśli nie podoba ci się wycieczka, odwołaj ją wcześniej. A jeśli naprawdę podoba ci się miejsce, które odwiedzasz, zmień swoje plany i zostań dłużej.

To zupełnie normalne, że zmieniasz zdanie w drodze.

Może to oznacza przedłużenie podróży. Może to oznacza, że wracasz do domu wcześnie. Nie ma nic złego w żadnym z tych wyborów.

Zawsze pamiętaj, że możesz wrócić do domu, jeśli nie bawisz się dobrze. Nie utknąłeś w miejscu, w którym zdecydowałeś się na podróż lub na przebywanie w określonym miejscu. Jesteś kapitanem na swoim własnym statku. Nigdy o tym nie zapominaj!

12. Pamiętajcie, nie jesteście sami

Gdziekolwiek się wybierasz, istnieje sieć podróżników, którzy będą Twoimi przyjaciółmi, udzielą Ci rad lub wskazówek i pomogą Ci. Będą cię prowadzić, wskazywać ci właściwy kierunek i być twoimi mentorami.

Nie jesteś tam sam.

I będziesz w porządku.

Wiem, że denerwujesz się wyjazdem w nieznane. To ludzka natura, by się martwić. Ale jeśli zapamiętasz te słowa mądrości, wejdziesz w ten właściwy sposób myślenia i będziesz w stanie uniknąć błędów nowicjuszy.

Więc weź głęboki oddech, zrelaksuj się i ciesz się swoją podróżą!