Najnowsze artykuły

Rodzaje piwa: Bogactwo smaków i tradycji

Piwo jest jednym z najstarszych i najbardziej uwielbianych napojów alkoholowych na świecie. Jego różnorodność zaskakuje nawet najbardziej wymagających...

Czytaj Więcej

Dlaczego dopalacze są często bardziej niebezpieczne dla zdrowia niż narkotyki?

Dopalacze i narkotyki syntetyczne stają się coraz bardziej powszechne, zwłaszcza wśród młodych dorosłych. Różne nowe narkotyki próbują naśladować skutki nielegalnych narkotyków, takich jak kokaina, heroina i konopie indyjskie.

Dlaczego dopalacze szkodzą?

Narkotyki syntetyczne próbują naśladować działanie nielegalnych narkotyków, na przykład kokainy. Ponieważ te nowo utworzone leki nie mieszczą się w istniejących ramach prawnych, w wielu przypadkach są sprzedawane legalnie. Jednak chociaż te leki mogą być technicznie legalne, nie oznacza to, że są one bezpieczne w użyciu. W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Wiele z tych leków jest bardzo silnych, a ich działanie jest czasami silniejsze niż narkotyki, które próbują naśladować. Przykładem są syntetyczne kannabinoidy, chemikalia, które mają działać jak aktywna część marihuany, która może być kilkakrotnie silniejsza niż konopie ziołowe i znacznie częściej powoduje problemy, takie jak psychoza. Dopalacze to mieszanki syntetyczne lub ziołowe, które działają podobnie do narkotyków. Wiele nastolatków zażywa dopalacze, ponieważ są one tanie, łatwo dostępne i nie ma kar za ich posiadanie. Jednak wielu z nich nie zdaje sobie sprawy, że mogą być tak samo silne, jak ich nielegalne odpowiedniki - i tak samo uzależniające. Ponadto w wielu przypadkach mogą być niebezpieczne, a nawet śmiertelne. Leczenie uzależnienia od dopalaczy - dowiedz się więcej.

Główny problem polega na tym, że nikt nie wie dokładnie, z czego składają się dopalacze. Ponieważ producenci stale zmieniają formuły, użytkownicy mogą raz stwierdzić, że nie mają nic przeciwko konkretnej substancji, ale następnym razem mogą źle zareagować na tę „tę samą”. Dopalacze nie są regulowane, a ci, którzy je przyjmują, nie mają możliwości ustalenia, co zawiera substancja ani jak silna jest. Nie mają też pojęcia, czy odczują jakieś nieprzyjemne skutki uboczne. Ponieważ dopalacze są nowe i niesprawdzone, trudno jest stwierdzić, jakie mogą mieć długoterminowe konsekwencje zdrowotne. Jednak badania wykazały, że mogą one być silnie uzależniające.

mama z córką

Co robić, gdy dziecko bierze dopalacze?

Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby chronić swoje dziecko przed zagrożeniami związanymi z używaniem dopalaczy. Przede wszystkim:

  • upewnij się, że wiedzą, że ich kochasz
  • poświęć czas na spędzenie z nimi czasu i porozmawiaj o ich problemach / zmartwieniach
  • wykazuj zainteresowanie ich planami, aby wiedzieć, gdzie się znajdują
  • otwarcie mów o tym, co wiesz na temat zagrożeń związanych z dopalaczami.

Kiedy zauważysz że dziecko ma kontakt z dopalaczami, musisz przede wszystkim uzgodnić zasady i konsekwencje ich łamania. Powinieneś wspierać ich w ich zainteresowaniach, np. rysowaniem, muzyką, gotowaniem, zajęciami na świeżym powietrzu itp. Znajdź czas na odrabianie lekcji, zachęć ich do udziału w zajęciach szkolnych i porozmawiaj z nauczycielami o wszelkich problemach. Pomóż swojemu dziecku zaangażować się w życie społeczności, np. wydarzenia lokalne i sportowe. Jeśli masz dziecko, która ma problemy z narkotykami lub alkoholem, mogą skontaktować się z pracownikiem zajmującym się wsparciem dla osób uzależnionych.

Jeśli dziecko przedawkowało lub miało działanie niepożądane, natychmiast wezwij pogotowie ratunkowe i umieść go w pozycji bezpiecznej. Powiedz ratownikom medycznym i zespołowi opieki zdrowotnej, co zostało zrobione, aby mieli większe szanse na zapewnienie skutecznego leczenia. Bądź na bieżąco z informacjami na temat dopalaczy, abyś mógł rozmawiać z dzieckiem lub nastolatkiem i pomóc im zdać sobie sprawę z zagrożeń. Bądź przystępny i wspierający. Daj im znać, że mogą z tobą porozmawiać o wszystkim, w tym o eksperymentowaniu lub używaniu dopalaczy. Porozmawiaj o zażywaniu narkotyków z dzieckiem od najmłodszych lat. Niekiedy już w wieku 9 lat dzieci eksperymentują i doświadczają presji rówieśników. Twoja rozmowa może po prostu dotyczyć wyznaczania granic tego, co jest w porządku, a co nie. Wraz z wiekiem możesz być bardziej precyzyjny w kwestii różnych leków. Pomóż im opracować strategie radzenia sobie z presją rówieśników i zachowania bezpieczeństwa. Zapewnij ich, że większość młodych ludzi nie przyjmuje dopalaczy ani innych narkotyków.

Ważne jest, aby uczyć swoje dziecko o niebezpieczeństwach związanych z narkotykami. Powinieneś porozmawiać o narkotykach i upewnić się, że twoje dziecko wie, Cop zrobić, jeśli ktoś mu je zaproponuje. Możliwe oznaki zażywania dopalaczy mogą obejmować zmiany w:

  • wyglądzie
  • wyborze przyjaciół
  • zainteresowaniach
  • nawykach żywieniowych i tymi związanymi ze spaniem
  • nastroju.