Najnowsze artykuły

Rodzaje piwa: Bogactwo smaków i tradycji

Piwo jest jednym z najstarszych i najbardziej uwielbianych napojów alkoholowych na świecie. Jego różnorodność zaskakuje nawet najbardziej wymagających...

Czytaj Więcej

10 PROSTYCH WSKAZÓWEK, KTÓRE POMOGĄ CI UNIKNĄĆ CHOROBY PODCZAS PODRÓŻY

Otrzymuję wiele pytań dotyczących opieki zdrowotnej w drodze - "Jak mogę uniknąć choroby? Jakich szczepionek potrzebuję? Co się stanie, gdy zachoruję?" Ponieważ nie jestem lekarzem, nie lubię udzielać porad medycznych, więc poprosiłem Mike'a Huxley'a, zarejestrowaną pielęgniarkę i autora bloga Bemused Backpacker, aby napisał kilka artykułów na temat zdrowia i bezpieczeństwa podczas podróży.

Jego pierwszy artykuł skupiał się na stworzeniu idealnej apteczki pierwszej pomocy. Ten artykuł przedstawia proste sposoby na utrzymanie zdrowia na drodze.

Zachorowanie jest częścią codziennego życia, a bycie w drodze nie zwalnia z tego faktu, zwłaszcza gdy sama podróż naraża cię na cały szereg nowych robaków, pasożytów i środowisk.

Faktem jest, że im dłużej podróżujesz, tym bardziej prawdopodobne jest, że złapiesz robaka lub dwa.

Kluczem do zminimalizowania tych szans jest jednak przede wszystkim aktywne zwalczanie czynników ryzyka zachorowania. Ostatnią rzeczą, którą chcesz zrobić, to narazić się na większe ryzyko niż to, które musisz podjąć. Zapobieganie jest o wiele lepsze niż jakiekolwiek leczenie.

1. Umyj ręce

Wiem, że brzmi to zasadniczo, ale zadziwiające jest, jak wiele osób o tym zapomina, a jako pielęgniarka, od pierwszego dnia podstawowego treningu, jako kluczowy element kontroli zakażeń, wierci mi się prosty akt mycia rąk.

Narodowa Służba Zdrowia (NHS) w Wielkiej Brytanii ma ogromny wpływ na kontrolę zakażeń w środowisku klinicznym po prostu poprzez wzmocnienie znaczenia mycia rąk, ale to samo dotyczy każdego aspektu życia codziennego, a podróżowanie po świecie nie jest wyjątkiem.

Higiena rąk jest niezbędna do powstrzymania rozprzestrzeniania się infekcji i może znacznie zmniejszyć Twoje szanse na biegunkę, wymioty, zatrucie pokarmowe, zapalenie żołądka i jelit, grypę, norowirusy, MRSA, a nawet zapalenie wątroby typu A.

Wielu podróżnych nosi przy sobie małe butelki z żelem do rąk i są one świetne jako zapasowe, ale nie zastępują starego dobrego mydła i wody. W miarę możliwości należy myć ręce pod gorącą wodą przez co najmniej trzydzieści sekund przed i po jedzeniu oraz zawsze po wyjściu do toalety.

2. Pić wodę butelkowaną

Jeśli nie możesz być pewien czystości miejscowej wody lub podróżujesz w miejscach, gdzie warunki sanitarne nie są tak dobre, to nie ma wątpliwości, że należy unikać miejscowej wody z kranu. Nawet jeśli miejscowi piją ją bez żadnych problemów, żołądek może nie mieć odpowiednich bakterii, które chronią przed chorobami, należy unikać miejscowej wody - nawet lodu w napojach - w krajach, które nie oczyszczają wody z kranu.

Zalecam przynajmniej picie zawsze wody butelkowanej i podwójne sprawdzanie, czy uszczelka jest nienaruszona również na górze butelki (częstym oszustwem jest sprzedawanie butelek napełnionych wodą z kranu). Dobrym pomysłem jest również używanie wody butelkowanej do mycia zębów.

Osobiście jednak wolę używać butelki z wodą z wbudowanym filtrem, ponieważ zmniejsza to potrzebę ciągłego kupowania butelek z wodą, oszczędzając zarówno pieniądze, jak i środowisko naturalne.

Lifestraw i SteriPen to również dwa doskonałe narzędzia do prukowania wody.

3. Bądź ostrożny z zanieczyszczeniem żywności

Zanieczyszczenie żywności jest jedną z największych przyczyn biegunki podróżnych i problemów żołądkowo-jelitowych podczas każdej podróży.

Jeśli nie jesteś ostrożny z jedzeniem podczas podróży, możesz potencjalnie narazić się na biegunkę, E. coli, Shigella, Salmonella, Giardia, Entamoeba hystolytica, Campylobacter, Cryptosporidia, Cyclospora, cholera i wiele innych przykrych rzeczy.

Zawsze należy upewnić się - na ile jest to praktycznie możliwe - że jedzenie jest świeże, dokładnie ugotowane i podane na gorąco.

Z tego właśnie powodu uwielbiam jedzenie uliczne, ponieważ widać, jak czyste jest środowisko, w którym się gotuje, a jedzenie jest często przygotowywane tuż przed tobą. Ale zwróć uwagę na oznaki dobrej praktyki higienicznej na każdym ulicznym stoisku z jedzeniem lub w food court, na którym jesz.

Czy osoba obsługująca jedzenie nosi jednorazowe rękawice i często je zmienia?

Czy jest osobna osoba zajmująca się pieniędzmi, a przynajmniej czy osoba gotująca jedzenie zdejmuje i wymienia rękawice za każdym razem, gdy zajmuje się gotówką?

Czy pranie ręczne zdarza się regularnie?

Czy surowa żywność jest pozostawiona na zewnątrz, czy też jest prawidłowo przechowywana?

Te rzeczy mogą wydawać się nieistotne, ale są ważne.

Być może będziesz chciał uniknąć - lub być bardzo ostrożny - następujących rzeczy:

  • Sałatki, które mogły być przygotowywane w lokalnej, nieprzetworzonej wodzie
  • Surowe owoce i warzywa, które nie zostały obrane lub obrane ze skórki (jeśli tak, to zazwyczaj są w porządku).
  • Żywność, która została pominięta i narażona na działanie przez pewien okres czasu
  • Żywność, która jest dzielona, np. w bufetach niedogotowane, surowe lub podgrzewane jedzenie, zwłaszcza mięso, ryby lub ryż.

Prawdopodobnie nie unikniesz odrobiny zdenerwowania żołądka podczas podróży - zwłaszcza jeśli podróżujesz długoterminowo - ale jeśli jesteś świadomy dobrych praktyk w zakresie higieny żywności i przestrzegasz ich w jak największym stopniu, możesz co najmniej zminimalizować ryzyko zachorowania.

4. Nie bój się znanego jedzenia.

Jedzenie lokalnych potraw i zagłębianie się w lokalną kuchnię jest jedną z największych przyjemności podróżowania i nie można jej przegapić. To powiedziawszy, potrzebny jest również pewien stopień zdrowego rozsądku.

Wskakiwanie wprost na dietę z pikantnymi curry lub przeważnie czerwonym mięsem to dobry sposób na zapewnienie pewnego rodzaju zaburzeń żołądkowo-jelitowych, jeśli żołądek nie jest do nich przyzwyczajony.

Nietolerancje pokarmowe zdarzają się wtedy, gdy jelito nie jest w stanie właściwie strawić spożywanego pokarmu lub gdy wprowadziłeś do niego coś zupełnie nowego i innego, co może podrażniać przewód pokarmowy i prowadzić do bólu żołądka, skurczów, gazów, biegunki, wymiotów i zgagi.

Nie martw się - to na ogół nie jest poważne i stosunkowo szybko minie. Sztuczka próbowania nowych potraw i nowej kuchni polega na tym, aby je trochę wymieszać.

Jeśli masz wrażliwy żołądek, na początku wyluzuj i nie bój się od czasu do czasu jeść znajomych potraw.

5. Spróbuj i pozostań aktywny

Jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie dobrej kondycji i zdrowia oraz walkę z niepożądanymi infekcjami są ćwiczenia fizyczne. Korzyści płynące z ćwiczeń fizycznych są dobrze znane i udokumentowane: poprawiają one ogólny stan zdrowia i samopoczucie oraz wzmacniają układ odpornościowy, co sprawia, że jesteś mniej podatny na choroby.

A jeśli zachorujesz, Twój organizm będzie w stanie lepiej zwalczyć infekcje i szybciej postawić Cię na nogi. Nie jest to oczywiście niezawodne, ponieważ zdrowi ludzie nadal chorują, ale ogólnie rzecz biorąc, im bardziej jesteś zdrowy, tym lepiej twoje ciało będzie w stanie otrząsnąć się z tego irytującego robaka lub choroby.

Zawsze staram się prowadzić zdrowy tryb życia, a to się nie zmienia, ponieważ podróżuję.

Jeśli nie jesteś aktywny lub zdrowy przed rozpoczęciem podróży, użyj tego jako wymówki do rozpoczęcia podróży! Wybierz się na wędrówkę po dżungli, wybierz się na wędrówkę po okolicy lub w góry, popływaj w morzu, idź pobiegać - cokolwiek łaskocze Cię tak długo, jak długo będzie Ci to przeszkadzać.

6. Chroń się przed słońcem

Oparzenia słoneczne mogą poważnie zrujnować dobre doświadczenia z podróży! Bardzo mocno poparzyłam się na słońcu lata temu w Tajlandii po zbyt długim nurkowaniu i zapomnieniu o ponownym nałożeniu kremu do opalania. To nie jest doświadczenie, które chcę powtórzyć!

Aktualne zalecenia dotyczące ochrony przeciwsłonecznej mówią, że należy stosować co najmniej współczynnik 15, choć ja zalecam co najmniej SPF 30.

Jednak ochrona przed słońcem to coś więcej niż tylko złe oparzenia słoneczne. Należy również zachować dobre nawodnienie podczas podróży w kraju lub regionie o gorącym lub tropikalnym klimacie, a także przykryć się luźnym ubraniem, a nawet kapeluszem lub szalikiem.

Jeśli tego nie zrobisz, odwodnienie może pojawić się bardzo szybko, a to może prowadzić do poważniejszych stanów, takich jak ekspozycja, wyczerpanie cieplne i udar cieplny, który pozostawiony bez nadzoru może stać się nagłym wypadkiem medycznym.

Kiedyś skróciłem jeden dzień zwiedzania Egiptu, kiedy zauważyłem objawy zmęczenia cieplnego u innego podróżnego i musiałem pomóc mu się nawodnić i ochłodzić.

Zdarza się to o wiele łatwiej, niż wiele osób uważa, że jest to rozsądne, należy stosować filtry przeciwsłoneczne, zakryć się i utrzymać nawodnienie.

7. Zaszczepić się.

Szczepienia są prawdopodobnie jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych w podróży, o które ludzie pytają mnie jako wykwalifikowaną pielęgniarkę. Nie ma jednak jednej uniwersalnej odpowiedzi na te pytania, ze względu na unikalny charakter indywidualnych okoliczności, ale jest jedna uniwersalna stała: jeśli można się chronić, to dobrze jest to zrobić.

Zapobieganie jest zawsze lepsze niż leczenie i nic nie chroni lepiej przed ryzykiem zachorowania niż szczepienie się przeciwko niemu.

Nie wszystkie szczepienia są wymagane dla każdej osoby na każdą podróż i wiele zależy od tego, jakie masz już szczepienia, jaki kraj lub region odwiedzasz, oraz od indywidualnych czynników, takich jak Twoja osobista historia medyczna, jak długo będziesz podróżować i co będziesz robić.

Dlatego tak ważne jest, aby przed podróżą uzyskać osobistą poradę od miejscowej kliniki turystycznej, pielęgniarki lub lekarza.

Aby dać Ci podstawową wiedzę na temat rodzajów szczepień, które będą Ci potrzebne, często są one jednak podzielone na trzy różne kategorie:

  • Szczepienia rutynowe to te, które każdy otrzymuje w dzieciństwie i na wczesnym etapie dorosłego życia. Konkretne schematy szczepień (a czasami samo podanie szczepionki) różnią się w zależności od kraju, ale zazwyczaj obejmują one szczepionkę BCG, szczepionkę koniugatową przeciwko pneumokokom oraz szczepienia przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi (DTP); zapalenie wątroby typu B; zapalenie wątroby typu A (dla grup ryzyka); wirus grypy Haemophilus typu b; rotawirus; odra, świnka i różyczka (MMR); oraz wirus HPV (w celu zapobiegania prekursorom i nowotworom szyjki macicy). Ważne jest, abyś był na bieżąco ze wszystkimi rutynowymi szczepieniami, w tym szczepieniami przypominającymi, jeśli planujesz podróż. Jeśli nie, to biuro służby zdrowia powinno być twoim pierwszym portem, zanim jeszcze wyjedziesz.
  • Zalecane szczepienia obejmują wszystkie szczepionki, które nie są zawarte w rutynowym programie szczepień w twoim kraju i są specyficzne dla podróży do danego miejsca. Mogą to być m.in. szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (jeśli jeszcze ich nie macie), wściekliźnie, japońskiemu zapaleniu mózgu, cholerze i tyfusowi.
  • Wymagane szczepienia odnoszą się do szczepień na żółtą febrę, chorobę meningokokową i polio. Wiele krajów, w których występuje żółta febra, wymaga dowodu szczepienia przed wpuszczeniem do kraju, a jeśli po podróży do kraju, w którym występują te choroby, trzeba będzie przedstawić dowód szczepienia - znany jako międzynarodowy certyfikat szczepień lub profilaktyki (ICVP) - przed wjazdem.

8. Chronić się przed ukąszeniami komarów

Ukąszenia komarów są absolutnym koszmarem dla każdego podróżnika. W najlepszym wypadku po prostu denerwują cię bolesnymi i swędzącymi ściągaczami, ale w najgorszym mogą przenosić całą gamę chorób, takich jak żółta febra, denga, japońskie zapalenie mózgu i chikungunya, nie wspominając o malarii.

Komary mogą być problemem w wielu częściach świata, ale Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), Światowa Organizacja Zdrowia i strona NHS Fit For Travel są doskonałymi miejscami, aby dowiedzieć się, gdzie znajdują się ogniska chorób takich jak denga lub malaria.

Nawet jeśli znajdujesz się w obszarze od niskiego do niskiego ryzyka, dobrym pomysłem jest zapobieganie ugryzieniom przez komary, nawet jeśli ma to na celu jedynie uniknięcie dokuczliwości bolesnych ugryzień. Nie trzeba mówić, że najlepszą rzeczą, jaką można zrobić, aby uchronić się przed ugryzieniem, jest zastosowanie środków zapobiegawczych:

  • Klimatyzowane pomieszczenia doskonale nadają się do minimalizowania ugryzień komarów, ponieważ często są lepiej uszczelnione i mniej prawdopodobne jest, że zostaną wpuszczone.
  • Zakryj się. Niezbędne jest noszenie odpowiedniego ubrania. Noś lekkie, luźne, bawełniane ubranie, które pokrywa większość skóry, szczególnie w okolicach szczytowych czasów i miejsc ekspozycji, na przykład w pobliżu zbiorników wodnych lub o zmierzchu lub po zmroku, w szczytowym czasie karmienia komarów przenoszących malarię.
  • W razie potrzeby należy spać pod moskitierami z powłoką permetrynową.
  • W razie potrzeby stosować cewki przeciw komarom i urządzenia wtykowe.
  • Zawsze stosować dobrą dawkę sprayu DEET w ilości 30-50%, a następnie regularnie stosować ponownie. Niektóre osoby wolą bardziej naturalne alternatywy, ale często nie są one tak skuteczne lub często w ogóle nie są udowodnione klinicznie.

Ważne jest, aby pamiętać, że żadna z tych metod nie jest całkowicie niezawodna. Można zrobić wszystko dobrze i nadal się ugryźć. Kiedyś złapałem gorączkę denga w Indiach, pomimo podjęcia wszystkich zwykłych środków zapobiegawczych, i było to jedno z najbardziej nieprzyjemnych doświadczeń podróżniczych w moim życiu. Nie na darmo nazywa się to "gorączką złamanych kości"! Jednak dzięki powyższym wskazówkom zawsze możesz zminimalizować swoje ryzyko.

9. Bierzemy leki przeciwmalaryczne, gdy jest to konieczne

Jako pielęgniarka cały czas doradzam ludziom, aby przyjmowali leki przeciwmalaryczne, a jednym z największych problemów jest ogromna ilość dezinformacji i strachu, jaki towarzyszy tej kwestii.

Zasadniczo, jeśli obszar, do którego się udajesz, jest uważany za obszar wysokiego ryzyka zachorowania na malarię, to tak, zazwyczaj zdecydowanie zaleca się stosowanie leków przeciwmalarycznych. Jeśli odwiedzasz obszar, w którym ryzyko jest niskie lub zerowe, to zazwyczaj nie zaleca się stosowania leków przeciwmalarycznych.

Leki przeciwmalaryczne są lekami i podobnie jak wszystkie leki, mają skutki uboczne. Nie ma jednego rodzaju leków przeciwmalarycznych; dostępnych jest wiele różnych profilaktyk, z których każda ma szereg powszechnych i rzadkich działań niepożądanych.

Najważniejsze jest jednak, aby pamiętać, że każdy lek antymalaryczny działa inaczej na różnych ludzi. Tylko dlatego, że u jednej osoby pojawiają się efekty uboczne, nie oznacza to, że następna osoba je wystąpi. W rzeczywistości ludzie, którzy cierpią z powodu poważnych skutków ubocznych, są w absolutnej mniejszości. Wiele osób odczuwa tylko łagodne skutki uboczne, a większość z nich nie ma ich wcale.

Teraz wiedza o tym, kiedy są one konieczne i kiedy nie są, to już inna sprawa i wiele różnych czynników musi być branych pod uwagę. Są to między innymi następujące czynniki:

  • Poziom ryzyka w miejscu przeznaczenia
  • Pora roku, w której podróżujesz
  • Czy są jakieś obecne ogniska
  • Jak długo przebywasz w obszarach wysokiego ryzyka
  • Co będziesz robić (spędzać dłuższy czas na wsi lub w mieście, spędzać czas w pobliżu zbiorników wodnych; inne czynniki wysokiego ryzyka, itp.)
  • Twoja osobista historia medyczna
  • Wcześniejsze doświadczenia z antymalariami

10. Umów się na spotkanie z Travel Health Professional

Ważne jest, aby omówić swoje plany z profesjonalistą w dziedzinie zdrowia, zanim wyruszysz w swoją "podróż dookoła świata". Wielu podróżnych zamiast tego zostawia ją do ostatniej chwili. Zbyt wiele osób kontaktuje się ze mną w celu umówienia się na wizytę w mojej klinice podróży na tydzień przed wyjazdem, nie zdając sobie sprawy, że szczepienia mogą być potrzebne w odstępie kilku tygodni!

Przeciętny zalecany czas wizyty u pracownika służby zdrowia wynosi 6-8 tygodni przed wyjazdem, ale osobiście staram się to robić nieco wcześniej, zwłaszcza jeśli sądzisz, że będziesz potrzebował więcej niż jednego szczepienia lub jeśli masz konkretne obawy zdrowotne.

Najgorsze, co się stanie, to wizyta bliżej terminu wyjazdu, jeśli okaże się, że nie potrzebujesz takiej ilości czasu na uporządkowanie spraw.

Te bardzo proste kroki znacznie zmniejszą ryzyko zachorowania za granicą, ale często są one tak proste, że wiele osób je przeoczy. Zanim wyruszysz w podróż życia, zastanów się chwilę nad swoim zdrowiem i przygotuj się odpowiednio. W ten sposób będziesz mógł cieszyć się swoją podróżą ze spokojem ducha.

Pamiętaj, że są to tylko ogólne wskazówki zdrowotne i chociaż są one napisane przez wykwalifikowaną pielęgniarkę, nie zastępują konsultacji z podróżującą pielęgniarką lub lekarzem, gdzie można omówić indywidualne problemy zdrowotne na podstawie Twojej osobistej historii. Ponadto, nigdy nie opuszczaj domu bez kompleksowego ubezpieczenia podróżnego. Zawsze lepiej być bezpiecznym, niż przepraszać!